13. 06. 2016 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ovocie či zelenina? Možno neviete, do ktorej kategórie patria niektoré potraviny

O paradajkách musel v Spojených štátoch rozhodnúť súd.

ovozeleweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
ovozeleweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg Foto: TV Markíza

Ovocie alebo zelenina? Pri jablkách či banánoch je to jasné. Sú ale potraviny, pri ktorých to také jednoznačné dlho nebolo. Napríklad o paradajkách musel rozhodnúť až súd.

Rajčiny naozaj patria medzi zeleninu. Ale iba od 19. storočia. Vtedy o tom musel v Spojených štátoch rozhodnúť súd. Ak sa na to ale pozrieme z hľadiska biológie, mali by patriť medzi ovocie.

Podobne sú na tom aj baklažán, paprika či dokonca uhorka. To všetko je v podstate ovocie. Z botanického hľadiska je totiž ovocím plod kvitnúcich rastlín. A to paradajka naozaj je. Za zeleninu považujeme všetky ostatné časti rastliny - teda korene, stonky a kvitnúce listy.

Zradný červený melón

Podobná dilema trápi mnohých ľudí aj pri červenom melóne. Aj keď je sladký a chutný, nie je to ovocie. Podľa odborníka na výživu je pre bežného človeka nepodstatné, či je paradajka a melón ovocie alebo zelenina. Podstatné podľa neho je, aby sme ich nevynechávali z jedálnička.

Zaujímavosťou je, že ako v paradajkách, tak v červených melónoch je červené farbivo tá istá látka - lykopén. Je to veľmi silný ochranca proti rakovine prsníka, hrubého čreva, prostaty a kože.

 


VIAC Z Domáce