14. 06. 2016 17:30 | NESVADY/Reflex

Vietnamec kupoval pri Nových Zámkoch psov, údajne na jedenie

Vyšetrovala ho aj polícia, ktorá však nemohla nič robiť.

Muž, ktorý mal údajne kupovať psov na jedenie v Nesvadoch.
Muž, ktorý mal údajne kupovať psov na jedenie v Nesvadoch. Foto: Reflex

Chovajú Rómovia z Nesvád psov na mäso? Predávajú ich mužovi, ktorý ich usmrtí a následne spracováva na mäso? Nasledujúca reportáž otvára množstvo otázok, ktoré sa len ťažko dokazujú.

Vyzerá to tak, že biznis so psím mäsom sa deje nielen v ázijských krajinách, ale aj na Slovensku. Reportérke Reflexu Kristíne Kövešovej poskytla Eva Litavská zábery, ktoré nahrala na skrytú kameru.

Tvrdí, že v Nesvadoch niektorí občania už roky chovajú a predávajú psov na mäso. Aby sa dostala k nelegálnemu biznisu čo najbližšie, tvárila sa, že aj ona so psami obchoduje a snažila sa ich kúpiť. "Doniesli mi psíka vo vreci. A keď som sa ich opýtala, prečo mi doniesli psíka vo vreci, tak mi povedali, že takto ho nosia aj Vietnamcovi," povedala Litavská.

Konzumácia psov nie je trestná. Trestné je však týranie zvierat

Situáciu preverovala aj regionálna potravinová a veterinárna správa, ale aj polícia. Tá potvrdila, že zistila obchodovanie so psami.

Pátrať sme išli aj my. V prvom dome ich naša návšteva poriadne nahnevala. "Zmiznite odtiaľto, lebo vám rozbijem hlavy. Kto ťa sem volal? Boli tu aj policajti, čo tu chceš, kto si ty. Idem aj ja k tebe, poď, pustíš ma?" kričala na Litavskú a reportérku miestna žena. Keď sa jej opýtali, či predáva psov Vietnamcom, povedala, že nevie o ničom.

Problémom je, že psy chované na mäso sú údajne často týrané a ich usmrcovanie je extrémne kruté. Za týranie zvierat hrozí až päť rokov väzenia. Takéto mäso tiež nikto nekontroluje. Veterinári ani hygienici. Nelegálne obchodovanie so psím mäsom napĺňa aj znaky ekonomickej trestnej činnosti.

V ďalšom dome nám potvrdili, že sa s mužom, ktorý vykupuje psy na mäso stretli. Psov mu vraj, ale nepredali. Na otázku akých psov chcel kúpiť sa naše respondentky zhodli, že chcel hlavne malých. "Viete, na jedenie. Malé, hlavne malé. Päť, desať euro, tak dali," povedali nám miestne ženy.

Všetky stopy viedli do miestnej osady. Išli sme sa pozrieť, teda aj tam. Žiadne psy sme tam, ale nenašli. Susedia nám povedali, že na dvore mala nami oslovená rodina veľa psov, ktoré stále štekali.

Litavská nám potvrdila, že v tejto rodine nakrútila na skrytú kameru psov, ktorých držali v plechových boxoch. Chcela ich kúpiť pre to, aby ich zachránila. "Ale to som im nepovedala. Oni si mysleli, že s nimi obchodujem," dodala.

Snažili sme sa v spomínanej rodine z osady zistiť, kde majú psy, ktoré počuli susedia štekať. To, že psov predali, nám nepotvrdili. Jedna z obyvateliek však na kameru povedala, že do osady si chodili kupovať psov jeden Vietnamec.

Upozorňujeme, že zábery v reportážach z Reflexu nie sú vhodné pre maloletých a citlivé povahy.

 

Nelegálnemu biznisu so psami určenými na mäso sme sa venovali aj ďalej. Podarilo sa nám nájsť muža, ktorý mal údajne psov vykupovať a následne konzumovať. On však hovorí, že je to len vymyslená rozprávka.

Psy chované v katastrofálnych podmienkach, ich výkup za pár eur, usmrtenie a následné spracovanie na mäso. Aj takýto biznis sa údajne mal konať v Nesvadoch. Rómovia vraj mali predávať psov nejakému mužovi.

Išli sme sa pozrieť na miesto, o ktorom nám miestni Rómovia povedali. Na mieste nám muž všetko poprel. Potvrdil nám, že sa ho na kupovanie a jedenie psov dvakrát pýtali policajti. "Povedal som im, že to nie je pravda," povedal nám na mikrofón. Podľa jeho vyjadrenia obvinenia rómov, že chodí on kupovať psov na jedenie je "rozprávka".

Polícia zistila, že tento muž v minulosti vykupoval psov. "Spracovával ich na mäso, ktoré následne dával známym na konzumáciu, pričom však predmetná vec bol uložená ad acta z dôvodu, že samotná konzumácia nenapĺňa skutkovú podstatu trestného činu," vysvetlila rozhodnutie polície nitrianska krajská hovorkyňa Renáta Čuháková.

V praxi to znamená, že konzumácia psov nie je trestná. Trestné však je týranie zvierat. Ochranári hovoria, že psov chovaných na mäso držia v neľudských podmienkach. A spôsob ich usmrcovania je mimoriadne krutý. Pes nie je jatočné zviera, ale spoločenské, tzn. že usmrtenie môže vykonať len veterinárny lekár.

V niektorých Ázijských krajinách, ako je Kórea, Čína či Vietnam je psie mäso lahôdkou. Aj na Slovensku však nájdeme miesta, kde údajne psy konzumujú. Toto sme v minulosti nahrali v obci Brodské.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce