18. 06. 2016 19:28 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prišiel o všetky peniaze! Účet mu bielili aj v čase, keď sedel na polícii

Únik peňazí nerieši len polícia ale aj banka.

Prišiel o všetky peniaze na účte
Prišiel o všetky peniaze na účte Foto: TV Markíza

Za pár hodín prišiel o všetky peniaze! Martinovi Vaňovi podvodníci vybielili účet. Vyberali dokonca ešte aj vtedy, keď sedel s policajtmi a podával trestné oznámenie.

O tom, že mu podvodníci bielia účet, Martin ani len netušil. Síce mu prišli dve autorizačné SMS-ky na potvrdenie platby cez internet, no ignoroval ich s tým, že si nič neobjednal. „Išiel som do bankomatu a bankomat mi napísal, že mám nedostatok prostriedkov," povedal Martin Vaňo.

To už vedel, že je zle, a že to treba riešiť. Išiel teda na políciu. A tam výbery pokračovali.

Podvodníci účet nevybielili na jedenkrát, celkovo bolo 14 transakcií. Peniaze odišli takmer do celého sveta. „Bolo tam Luxembursko, Veľká Británia," priblížil Vaňo.

Únik peňazí nerieši len polícia ale aj banka. Zistili v čom je problém. „Išlo o únik dát z karty klienta a to zo strany internetového obchodníka. Klient nakupoval a používal svoju platobnú kartu," vysvetlila hovorkyňa ČSOB banky Andrea Király.

„Dva mesiace som si objednával kryt na telefón," doplnil Vaňo.

Vyzerá to tak, že eshop bol haknutý a jeho údaje z karty zneužité. Neprešli jedine tie transakcie, ktoré si vyžadovali autorizačný kód. Dohromady prišiel o viac ako 1400 eur. Teraz je na nule.

„Keď sa potvrdia všetky tieto skutočnosti, klientovi bude táto suma nahradená," povedala Király.

Odborníci a bankári upozorňujú, keď už nakupujete cez internet, dobre si preverte či je stránka dôveryhodná ale najmä dobre zabezpečená.

„Je dobré používať skôr také zabehnuté weby s dobrou reputáciou ," upozornil IT odborník Tomáš Žatko.

 VIAC Z Domáce