24. 06. 2016 09:21 , článok bol aktualizovaný 24. 06. 2016 14:37 | BRATISLAVA/TASR, mm

Veľká Británia odchádza z EÚ: Reakcie slovenských politikov

Na sociálnych sieťach prebieha vášnivá diskusia, čo bude ďalej nasledovať.

Plénum Národnej rady SR (NR SR)
Plénum Národnej rady SR (NR SR) Foto: TASR

K téme brexitu sa na sociálnych sieťach vyjadrujú politici z celého sveta. Nezaostávajú za nimi ani tí slovenskí. Pozrite si krátky prehľad ich názorov.

Vláda SR rešpektuje rozhodnutie britských voličov a nie je potrebné mať k nemu žiadne komentáre. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na štvrtkové (23.6.) referendum vo Veľkej Británii, v ktorom občania rozhodli o vystúpení z EÚ.

"Nie je to žiadna tragédia, ale realita, na ktorú musí zostávajúcich 27 krajín EÚ zareagovať rýchlo. Bola by veľká chyba, ak by reakcia 27 krajín bola taká, aká bola doterajšia politika EÚ. Obrovská časť ľudí v Európe odmieta migračnú politiku EÚ, je nespokojná s hospodárskou politikou únie. Je na nás, aby sme povedali, že zásadné politiky EÚ musia prejsť zásadnými zmenami," zdôraznil Fico. Téme sme sa rozsiahlejšie venovali TU

 

Mostu je to ľúto

Veľká Británia sa v referende rozhodla, že vystúpi z Európskej únie (EÚ). Je nám ľúto tohto rozhodnutia z pohľadu Európskej únie, lebo EÚ už nikdy nebude taká, aká bola doteraz. Kým viac ako 60 rokov sa európske krajiny spájali, toto je prvé rozhodnutie opačným smerom. Vo vyhlásení k výsledkom referenda o vystúpení veľkej Británie z EÚ to uviedol hovorca strany Most-Híd András Nagy.

"Je nám to ľúto aj preto, lebo rozhodnutie bude nahrávať radikálom a extrémistom v celej Európskej únii. Počas kampane sa nepoužívali racionálne argumenty, hralo sa len na city, a toto robia radikáli a extrémisti aj v ostatných krajinách," konštatuje sa vo vyhlásení strany Most-Híd.

Skeptici a tí, čo chcú rozbiť Európsku úniu sa podľa Mosta-Híd okamžite aktivizovali vo viacerých krajinách, a môžeme očakávať aj posilnenie ruskej propagandy. "Výsledok britského referenda je však upozornením aj pre bruselskú administratívu, aby viac počúvala hlasy jednotlivých krajín a zrýchlila reformy," uviedol Most-Híd.

Podľa neho rozhodnutie Veľkej Británie úplne zmení slovenské predsedníctvo, stane sa z neho téma číslo jedna. "Aj keď odchod Británie môže trvať roky, cesta sa bude tvoriť v nasledujúcich mesiacoch. Rovnako v nasledujúcich mesiacoch sa vytvorí rámec, o ktorom sa bude neskôr rokovať. Bude nesmierne dôležité, aby Slovensko zvládlo toto predsedníctvo, lebo nikdy ani jedna predsednícka krajina nestála ešte pred takouto ťažkou úlohou. Bude zodpovednosťou každého politika na Slovensku, aby sme nasledujúcich šesť mesiacov zvládli tak, aby Európska únia nestratila ešte viac," uzatvára vyhlásenie.

OĽaNO-NOVA: EÚ prišla o konštruktívneho partnera

Európska únia prišla po štvrtkovom (23.6.) referende vo Veľkej Británii o silného a konštruktívneho člena. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla poslankyňa OĽaNO-NOVA Veronika Remišová s tým, že Obyčajným je rozhodnutie Britov z únie vystúpiť ľúto.

"Všetky členské štáty musia v tejto neľahkej chvíli teraz držať spolu. Musíme vyriešiť tie najhlavnejšie veci čo najskôr. Nič nie je horšie ako neistota pre našich občanov, ktorí vo Veľkej Británii pracujú, ako aj pre obchodníkov, ktorí s Britániou obchodujú," povedala opozičná poslankyňa.

Výzvou pre slovenské Predsedníctvo v Rade EÚ podľa jej slov je, aby sa začala debata o reformovaní EÚ. "Aby sme v Bruseli riešili dôležité veci, ktoré zjednodušia život ľuďom a podnikom. Žiaľ, my ako predsednícka krajina, sme pasívni a málo ambiciózni. Naše priority pre predsedníctvo sú bežná agenda, nie je tam žiadna vízia ani snaha pohnúť EÚ dopredu," myslí si Remišová.

Podľa jej slov je EÚ jedinečný projekt a bola by škoda, keby sa znovu rozpútala nevraživosť medzi členskými štátmi. "Najmä vládni politici by sa mali prestať doma vyhovárať na Brusel a zvaľovať naň všetku vinu," dodala.

Sieť: Netreba podliehať hystérii

Rozhodnutie britských voličov, ktorí v referende rozhodli o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, politicky aj ekonomicky oslabí celý západný svet, vrátane Slovenska. V reakcii to dnes uviedol líder koaličnej strany #Sieť Radoslav Procházka.

"Ale nepodľahnime hystérii ani panike. Preto hlavnou úlohou slovenského Predsedníctva v Rade EÚ bude prispieť k tomu, aby sa rýchlo a jednoznačne určili pravidlá odchodu Británie z EÚ," dodal Procházka.

V utorok bude pre brexit výbor pre európske záležitosti

Svoje znepokojenie vyjadril aj nezávislý poslanec Miroslav Beblavý, ktorý výsledok referenda prirovnal k slovenským voľbám.

„Takže existujú v politike horšie veci ako výsledok slovenských parlamentných volieb," zhrnul bývalý člen #Siete.


V utorok sa zíde aj parlamentný výbor pre európske záležitosti, ktorý zvolal Ľuboš Blaha zo Smeru-SD. Prí naň aj Robert Fico.


Martin Poliačik z SaS zas hovorí o potrebe obnoviť vzťahy medzi Veľkou Britániou a EÚ.

„Čo bolo roztrhnuté, bude sa musieť v nejakej forme obnoviť. Ak sú eurorealisti tí, ktorým ide o autentickú reformu Únie, musia po dnešnom ráne začať popri menovaní jej nedostatkov zdôrazňovať aj obrovské množstvo jej kladov. Ak by totiž zotrvali na pozíciách sústavného reptania, pri dnešných odstredivých tendenciách o pár rokov možno už nebude čo reformovať," napísal vo svojom vyjadrení Poliačik.


Jeho kolega Martin Klus tvrdí, že dnešok je čiernym dňom pre Európu.

"Počnúc dnešným ránom sme svedkami novej éry európskeho projektu, éry, ktorá nesie farby dezintegrácie, možného nárastu separatistických tendencií v členských štátoch či množstvo ekonomických otáznikov," povedal Klus.

Podľa jeho slov sa však najmä dostávame do éry, v ktorej európska integrácie stratila dôveru značnej časti svojej populácie, čo je veľmi nebezpečné.

Krajniak: Koniec diktátu Bruselu

Iný názor zdieľa Milan Krajniak zo Sme rodina, ktorý hovorí o nezávislosti Veľkej Británie, ktorá nepodľahla strašeniu a nátlaku Bruselu.

„Briti hlasovali za nezávislosť! Nenechali sa zastrašiť Bruselom ani kúpiť lacnejším roamingom. Nepodľahli nátlaku všetkých štandardných strán. Nepodľahli nátlaku veľkých nadnárodných korporácií. Nepodľahli ani Obamovmu strašeniu. Prehnitý európsky politický systém sa rúca. Hlavy hore! Ešte stále nakoniec rozhodujú ľudia," uverejnil na sociálnej sieti poslanec NR SR.


Ku svojmu kolegovi sa v podobnom štýle pripojil aj líder strany Sme rodina Boris Kollár:

Mikloš a Dzurinda sú výsledkom znepokojení

Výsledok britského referenda je prekvapivý a znepokojujúci. Pre Európsku úniu i samotnú Britániu prináša veľa negatív. Je to krok späť a zároveň nás čaká veľa neznámeho. Pre TASR to povedal bývalý minister financií a súčasný šéf poradcov ukrajinskej vlády Ivan Mikloš. 

Projekt európskeho znovuzjednotenia sa britským referendom naštrbil. Ako vážne, o tom rozhodnú najmä európski lídri a ich reakcia na túto novú situáciu. Pre TASR to povedal slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda. Ten je v súčasnosti predsedom Centra Wilfrieda Martensa pre európske štúdie (WMCES).

"Britský premiér David Cameron sa pred ostatnými parlamentnými voľbami zľakol rastúcej popularity populistu Nigela Faragea, ktorý si svoju pozíciu budoval na bezhlavej kritike európskych inštitúcií a vyháňaní Veľkej Británie z EÚ," uviedol Dzurinda. Cameron Farageovi podľa neho agendu čiastočne zobral a ostatné parlamentné voľby vyhral. "Avšak za cenu, ktorá sa mi zdá pre EÚ, Britániu a napokon i pre samotného Camerona privysoká. Cameron vyhral bitku, ale prehral vojnu," myslí si Dzurinda.

Projekt európskeho znovuzjednotenia vznikol podľa slovenského expremiéra predovšetkým ako bezpečnostný projekt. "Ako nástroj, ktorý má vďaka konštruktívnej a vzájomne výhodnej spolupráci európskych krajín zabezpečiť, že v Európe sa už nikdy nezrodí celosvetová ani kontinentálna vojna," dodal Dzurinda.

ĽSNS vníma verdikt s potešením

"Toto rozhodnutie prispeje k obnoveniu suverenity a nezávislosti kedysi slávnej a hrdej krajiny. Občania Veľkej Británie pochopili, že zotrvanie v Európskej únii by znamenalo postupný zánik ich krajiny v podobe, v akej ju poznali," povedal Milan Uhrík.

Podľa neho Británia sa nielenže odmietla stať plnohodnotným členom EÚ a nikdy neprijala centrálnu menu euro, ale dnes sa jej občania jasne vyslovili, že "s diktátorskou a likvidačnou politikou EÚ nesúhlasia".

"ĽSNS bude intenzívne pracovať na tom, aby aj Slovenská republika čo najskôr nasledovala britský príklad a vystúpila z EÚ - z tohto novodobého žalára národov skôr, ako bude neskoro," dodal podpredseda strany.

Na Facebooku sa k Uhríkovi neskôr pripojil aj šéf ĽSNS Marian Kotleba, ktorý vyhlásil, že strana začne od pondelka zbierať podpisy na referendum o výstupe Slovenska z EÚ.

Radičová: Ak EÚ nepristúpi k reforme, Británia nemusí ostať osamelým hráčom

 "Keď vás niekto opustí, tak má na to zjavne vážne dôvody. Pokiaľ ich EÚ a jej inštitúcie nebudú reflektovať a nepristúpi k reforme štruktúr v dnešnej podobe, vážne hrozí, že Británia nebude osamelým hráčom, ktorý sa rozhodol takto konať," poznamenala Iveta Radičová.

Krajiny budú podľa nej na brexit reagovať rozdielne. Jadro únie, ktoré bolo vždy za hlbšiu politickú integráciu, môže odchod Británie využiť ako impulz na naplnenie jeho cieľa, myslí si. Niektoré štáty v severnej či strednej Európe to zase podľa nej môže povzbudiť ku krokom, aké zvolilo Spojené kráľovstvo. "A to najmä v prípade, ak by vznikol veľký tlak na ďalšiu silnú integráciu," uviedla Radičová.

Danko: Musíme sa z toho poučiť

Slovensko sa musí z britského referenda poučiť a zobrať si za svoje, že máme historickú šancu. Vyhlásil to dnes predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).

"Premiér SR bude predsedať Rade EÚ. Máme šancu ukázať, že my malý národ si dokážeme zachovať racionalitu, že vieme udávať tóny pri rokovaniach, analyzovať stav a podniknúť opatrenia. Napriek referendu to neznamená, že Veľká Británia zajtra odchádza. Slovenská vláda musí mať silu na to, aby dokázala predsedať," apeloval Danko.

On sám verí, že výsledok referenda nespôsobí chaos a že si každý uvedomuje aj výhody EÚ. "Najmä pre východné štáty je dôležitý Schengen a možnosť pracovať na európskom trhu. Musíme prehĺbiť to, čo nám pomáha v našom žití," povedal šéf parlamentu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce