25. 06. 2016 07:00 | KOMÁRNO/TASR

Komáre si svoje obete vyberajú. Viete, čo ich priťahuje?

Sú ľudia, ktorí od komárov nemajú pokoj, ale aj takí, na ktorých nesadajú.

komáre si obete vyberajú.jpg
komáre si obete vyberajú.jpg Foto: TV Markíza

Dotieravý hmyz, ktorý nám počas leta pije krv. Darí sa mu najmä pri vodných plochách a v čase, keď trochu spŕchne. Podľa čoho si komáre svoje obete vyberajú?

Sú ľudia, ktorí od komárov nemajú pokoj, ale aj takí, na ktorých nesadajú. Medzi ľuďmi koluje množstvo fám, prečo na niekoho komáre sadajú, a na iného nie. Vraj sú viac ohrození tí, ktorí majú nedostatok vitamínu B. Toto však vedci zatiaľ potvrdiť nevedia.

„Tieto poznatky zatiaľ neboli potvrdené a musím konštatovať, že neboli ani vyvrátené," hovorí odborníčka a veterinárna lekárka Alica Koliščanová.

Zaujímavé je, že iný otravný hryzavý tvor - kliešte - túto schopnosť, pravdepodobne majú. (Kliešte nie sú hmyz, ale článkonožce).

 

„Štúdie zistili, že kliešte si viac vyberajú ľudí, ktorí holdujú pivu a majú ho radi, keďže obsahuje vitamín B12. Pivo má množstvo iných, pre telo pozitívnych látok, tak tie kliešte naozaj na toho človeka až tak nejdú," doplnila Koliščanová.

Isté je, že komáre si svoje obete vyberajú. „To, čo priťahuje komáre je predovšetkým pot, oxid uhličitý, ktorý vydychujeme. V pote máme množstvo látok ako kyselinu mliečnu a rozkladné baktérie a každý človek inak vonia," dodala.

Pre komárov sú teda príťažliví najmä tí, ktorí sa viac potia. Často sú to tehotné ženy či objemnejší ľudia.

V Komárne musia robiť postreky proti tomuto hmyzu každé leto. Komárno je obklopené veľkým množstvom vodných plôch a tam sa komárom darí, preto sa musia na tento druh hmyzu, dobre pripraviť.


VIAC Z Domáce