03. 07. 2016 19:13 | LEVICE/TV Markíza

Ľubica dala za nový dom tisíce. Keď videla, v čom má bývať, ostali jej oči pre plač

Základy domu treba vykopať do hĺbky 90 až 110 centimetrov. V tomto prípade ale vykopali len 40-centimetrové a ohrozená je statika domu.

Nový dom, ktorý má veľa nedostatkov
Nový dom, ktorý má veľa nedostatkov Foto: TV Markíza

Dala takmer 50-tisíc na nový dom, no je taký zbabraný, že bývať v ňom je riziko. Ľubica Kinčoková z Kozároviec je v nezávideniahodnej situácii. Odborníci tvrdia, že by sa mala výrazne zmeniť legislatíva v stavebníctve.

Pani Ľubica túžila odísť z hlavného mesta na vidiek. S priateľom sa rozhodli, že si dajú postaviť drevený montovaný dom na kľúč. Našli si aj stavebnú firmu.

„Rozhodli sme sa pre ňu, lebo mala dobré referencie," povedala Ľubica Kinčoková.

Stavbu však nedodali v dohodnutom termíne a okrem toho má veľa nedostatkov.

Začal sa kolotoč reklamácií a dohadovania s firmou. Pani Ľubica si dala vypracovať odborný stavebný posudok. Odborníci sa netaja tým, že dom je jedna katastrofa.

„Táto stavba je prakticky na 50 percent zle spravená, lebo čo sme vyhodnocovali, tak zo 48-tisíc hodnoty sú za 25-tisíc škody," vysvetlil prezident Stavebnej komory SR Ivan Pauer.

Základy domu treba vykopať do hĺbky 90 až 110 centimetrov. V tomto prípade ale vykopali len 40-centimetrové a ohrozená je statika domu.

„V najhoršom stave je strecha, treba ju celú strhnúť," povedal stavebný znalec Marián Pogran.

„Nie je dodržaný projekt skoro v celom rozsahu," doplnil Pauer.

Do kauzy tejto nevydarenej stavby sa obuli aj právnici zákazníčky aj stavebnej firmy. Majiteľka domu žiada nedostatky urýchlene odstrániť. Zatiaľ sa nedočkala. Do domu pritom investovala dosť a spláca na to aj úver.

„Naša spoločnosť je s pani Kinčokovou v neustálom kontakte, pričom k vyriešeniu vzniknutej situácie prebehli viaceré stretnutia," vyhlásil konateľ stavebnej firmy Tomáš Szabó.

Momentálne hľadajú stále riešenie. Znalci hovoria, že je nevyhnutné zmeniť legislatívu v oblasti vzťahu zákazník a stavebná firma. Aby mali klienti väčšie páky na sankcionovanie firiem za zbabrané stavby.

„Stále hovoríme o novom zákone, ako sa na ňom pracuje, ale prakticky je to len odkladanie problému," vysvetlil Pauer.

Na ministerstve výstavby nám však povedali, že hoci zmeny v stavebnom zákone chystajú, stavebný zákon zmluvné vzťahy medzi zákazníkom a stavebnou firmou neupravuje.

Tento vzťah je upravený v obchodnom alebo občianskom zákonníku. Prípad budeme aj naďalej sledovať.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce