01. 07. 2016 14:49 | BRATISLAVA/TASR

Analytik Žitný tvrdo kritizuje kandidáta na šéfa SIS: Je to človek z ulice

Návrh na jeho menovanie premiér Robert Fico predloží prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Analytik Milan Žitný.
Analytik Milan Žitný. Foto: TV Markíza

Vymenovanie Antona Šafárika za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) bude znamenať len potvrdenie toho, že politické strany na Slovensku sa stále nechcú rozísť s predstavou, že dôležité štátne inštitúcie môžu bez výhrad riadiť osoby s nulovými skúsenosťami nielen v danej odbornej oblasti, ale aj s nulovými skúsenosťami v politickom prostredí a s riadením štátneho orgánu vôbec.

Takto vyslovil svoj názor bezpečnostný analytik Milan Žitný na vymenovanie nového šéfa slovenskej spravodajskej služby. Šafárik má vo funkcii nahradiť doterajšieho riaditeľa SIS Jána Valka. Personálnu výmenu vo štvrtok 30. júna odobrila vláda.

Návrh na jeho menovanie premiér Robert Fico (Smer-SD) predloží prezidentovi Andrejovi Kiskovi. "Zobrať človeka doslova z ulice by sa dalo ospravedlniť v prípade, že krajina prechádza z jedného politického režimu do iného systému, ako tomu bolo v Československu po roku 1989. Dnes je takáto nominácia neobhájiteľná. Je len dôkazom, že slová pred a krátko po voľbách z prostredia súčasnej vládnej koalície o tom, že bude treba zamedziť straníckemu vplyvu v štátnej správe, boli len bezobsažnými floskulami," povedal Žitný.

Podľa jeho názoru nominácia Šafárika usvedčuje predsedu SNS Antona Danka z neúprimnosti, keď nechce verejne priznať svoje "otcovstvo tohto nápadu".

"Je totiž celkom jasné, že Šafárik nie je nominantom strany Smer-SD, pretože doterajšieho riaditeľa SIS Jána Valka nemal predseda Smeru-SD Robert Fico najmenší dôvod vymieňať a už vôbec nie za človeka, ktorý nemá žiadne skúsenosti nielen v spravodajskej oblasti, ale ani v riadení štátneho orgánu," povedal mimo iného Žitný.

Peter Gajdoš
Peter Gajdoš Foto: TASR
 

Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) však považuje Šafárika za kompetentného. Uviedol to po štvrtkovom zasadnutí vlády. Nepotvrdil však, že ide o nominanta SNS, ako sa to spomína v kuloároch.

"Sú určité koaličné dohody, o ktorých viete. Toto je jednoznačná personálna právomoc pána predsedu vlády a k tomu sa ja nebudem vyjadrovať," zdôraznil.

Gajdoš podľa vlastných slov Šafárika osobne nepozná. „Som presvedčený, že všetci ľudia, ktorí sú nominovaní a schválení, sú kompetentní," povedal s tým, že on osobne s novým riaditeľom SIS pracovať nebude.

Na strane druhej však analytik Žitný upozorňuje, že SNS bude mať a má pod kontrolou nielen SIS, ale aj Ministerstvo vnútra SR a Policajný zbor.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce