02. 07. 2016 19:39 | NOVÉ ZÁMKY/Marek Šilhavík

V supermarketoch vám najmä v letných horúčavách hrozí teplotný šok

Teplota stanovená v obchode má svoje pravidlá a rozdiel oproti vonkajšej môže byť aj 15 stupňov.

Klimatizácia v obchode.
Klimatizácia v obchode. Foto: TV Markíza

V čase horúčav nás zachraňuje klimatizácia. Ak si ale nastavíme príliš veľký teplotný rozdiel, môže nám to spôsobiť aj zdravotné ťažkosti. Ak máme v ruke ovládač je to čisto len na nás. Čo ale v prípade kde to ovplyvniť nemôžeme?

Klimatizáciu máme všade či už doma, v kancelárii alebo v aute - na týchto miestach si ale teplotné rozdiely vieme sami ustrážiť. Naopak bezmocní sme vo verejných budovách a obchodoch - a práve v obchodoch je rozdiel najväčší.

Ak sa chystáte počas horúcich letných dní na nákupy, buďte opatrní. Vo väčšine obchodov sú totižto klimatizácie, no a teplotné rozdiely sú naozaj vysoké.

Približne 20 stupňov sme namerali v časti, kde sú chladené výrobky. Teplomer v strede obchodu ukazoval ani nie 22 stupňov. Na jednej strane sa obchodníci držia zákona a na druhej podmienok výrobcov. Tí udávajú podmienky predaja a skladovania na etiketách. „Je tu dneska hodne potravín, ktoré sa nemusia predávať vo vitrínach chladiacich ale sa musia predávať pri teplote do 24 stupňov Celzia," povedal nám jeden z predajcov.

Teplotný šok, ktorý cítime pri nakupovaní je najmä kvôli trvanlivému mlieku, tavenému syru, čokoláde, dezertom alebo napríklad kečupom. Tieto výrobky pokiaľ by sa na predajni prekročila teplota 24 stupňov podliehajú nejakým procesom a zhoršuje sa ich kvalita. Mrazničky musia mať minimálne - 18 stupňov.

Keď je vonku horúco, môže návšteva obchodu s potravinami spôsobiť nevoľnosť. Nielen obchodné reťazce ale napríklad aj mestské úrady majú klimatizované priestory. Tu sú ale teploty nastavené oveľa prijateľnejšie. Rozdiel je približne 6 až 7 stupňov podobne ako v ostatných verejných budovách.

Ak sa teda chystáte na dlhší nákup v horúčavách a chcete predísť ochoreniu - zoberte si radšej niečo na seba. Všetky obchodné reťazce musia ich stanovenú teplotu udržiavať aj keď bude vonku 40 stupňov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce