Live
Sledujte NAŽIVO: Prezidentka Zuzana Čaputová na pietnej spomienke za obete koronavírusu
Sledujte tu
04. 07. 2016 19:52 | BRATISLAVA/KOŠICE/TV Markíza

Ďalšie protesty v Bratislave aj Košiciach, ľudia chcú odchod Fica aj Kaliňáka

Európskej rade predsedáme len štvrtý deň a už čelíme druhému protestu.

Protestné zhromaždenie občanov na Námestí Slobody.
Protestné zhromaždenie občanov na Námestí Slobody. Foto: TV Markíza

Odchod Roberta Fica (Smer-SD) z funkcie premiéra a Roberta Kaliňáka (Smer-SD) z postu ministra vnútra žiadalo pre kauzu Bašternák približne 2000 ľudí dnes podvečer na Námestí slobody v Bratislave. Svoj nesúhlas prišli vyjadriť ľudia aj na Hlavnej ulici v Košiciach.

Protest už po tretí raz zorganizovali opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS. Prvé takéto podujatie sa uskutočnilo pred dvoma týždňami pred bratislavským obytným komplexom Bonaparte. Ľudia na proteste v Bratislave mali v rukách červené karty pre predsedu vlády Roberta Fica, niektorí mali v rukách transparenty s nápismi ako banánová republika či žiadame vyvodenie spravodlivosti. Dav na adresu Kaliňáka i Fica kričal heslá odstúpiť, dosť bolo, či do basy.

 

Politici, ktorí vystúpili na pódiu, upozorňovali najmä na korupciu v politike, rozkrádanie štátu, spoločenskú krízu, prepojenie oligarchov s politikmi či pošliapanú spravodlivosť. "Takto hlboko neklesla žiadna demokratická krajina v modernej Európa," povedal líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

Martin Poliačik (SaS) poznamenal, že aj keď je "žiarovka" už dávno vypálená, má plnú dôveru koaličných poslancov. "Naša sloboda čelí dvom útokom. Z jednej strany chobotnici oligarchov a z druhej strany lacným populistom, ktorí ponúkajú nefungujúce riešenia," uviedol. Dav protestujúcich ľudí sa neskôr z bratislavského Námestia slobody presunul pred obytný komplex Bonaparte.

Opozičné SaS a OĽaNO-NOVA žiadajú Kaliňákov odchod pre jeho údajné prepojenie na podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý je podozrivý z daňových podvodov. S protestmi začali pred dvoma týždňami, keď sa zišlo približne 3000 ľudí pred komplexom Bonaparte, v ktorom si od Bašternáka prenajíma byt premiér Fico. Opozícia mieni vo vytváraní tlaku na Kaliňáka a Fica pokračovať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce