12. 07. 2016 19:10 | SVIDNÍK/Pavol Sivák

Zlodej ukradol zo záhrady iba zrejúce makovice. Zrejme pre ópium

Manželia pri Svidníku majú hlavu v smútku. Zlodej sa totiž ničoho iného nedotkol.

Zlodej zo záhrady ukradol iba veľké makovice.
Zlodej zo záhrady ukradol iba veľké makovice. Foto: TV Markíza

Ešte im ani nedozrel a už majú po úrode. Na doma vypestovaný mak nedajú dopustiť, no tentoraz ho veľa mať nebudú. Manželov neďaleko Svidníka čakalo pri rannom pohľade na záhradku za domom nepríjemné prekvapenie.

Keď si majiteľ záhrady ráno obzeral záhradu, nezmohol sa na slovo. Jeho manželka to povedala zostra. Starší manželia si svoje malé makové políčko našli poriadne preriedené. „Dookola obešol," hovorí pán. A nielen obišiel. Ešte nezrelé makovice si odniesol so sebou.

Ktosi tajomný tie väčšie makovice odstrihol, nechal len malé. Keď sa manželia lepšie poobzerali, prišli i na to, ako sa neznámy milovník makovíc na ich záhradku dostal. Cez lavičku ponad potok. Zaujímavé je, že ničoho v záhrade sa nedotkol.

Mak, ktorý bežne kupujeme v obchodoch a používame napríklad pri pečení, je mimoriadne prospešný. Obsahuje veľa minerálnych látok, vitamínov či vápnik. Nezrelé makovice v sebe ukrývajú aj niečo iné - ópium.

„Z nich sa vlastne nareže, vytečie šťava, ktorá potom na vzduchu stmavne a zhnedne a to je vlastne to ópium a to potom obsahuje ten alkaolid, ktorý z neho treba vyextrahovať, a to sa vlastne robí v laboratóriách," vysvetlila farmaceutka Lenka Šafranová.

Pestovanie maku je preto na Slovensku obmedzené zákonom. Starší manželia ho pestujú v povolenom množstve pre vlastnú potrebu. Teraz sa veľa maku nedočkajú. Manželia veria, že do obdobia zberu na prelome septembra a októbra im tých pár makovíc za domom vydrží.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce