16. 07. 2016 07:00 | BRATISLAVA/Viktor Serebryakov

Prečo opäť Francúzsko? Odborníci pomenovali tri hlavné faktory

Bezpečnostné zložky sú veľakrát o krok pozadu. Hoci sú páchatelia neraz v hľadáčiku polície, zaútočia skôr ako voči nim niekto zasiahne.

Masaker v Nice
Masaker v Nice Foto: Profimedia

Viac ako 220 mŕtvych a stovky zranených. To je depresívna bilancia teroristických útokov vo Francúzsku za necelé dva roky roky. Extrémizmus v Európe je na vzostupe a podľa odborníkov sa to včerajším útokom zďaleka neskončí. Prečo sa ale epicentrom krviprelievania už po tretíkrát stala tá istá krajina?

Január 2015. Celá Európa ostala v šoku. Teroristi zaútočili v centre Paríža a za denného svetla. Útok na týždenník Charlie Hebdo si vyžiadal 12 obetí. O deň neskôr pri rukojemníckej dráme zabili teroristi ďalších štyroch ľudí. Bola to však len predzvesť toho, čo malo Francúzsko pred sebou.

Úloha nájsť riešenie na vzniknuté hrozby je teraz na pleciach politikov. Viacerí analytici už ale teraz upozorňujú - na terorizmus v Európe si musíme zvyknúť.

Za jedinú noc - v novembri 2015 - zavraždili teroristi 129 ľudí. Útočili v Paríži súčasne na šiestich miestach. Európske metropoly povolali do ulíc na ochranu vojakov. Teror však včera udrel opäť. Základná otázka teda znie - prečo znovu práve Francúzsko? Väčšina odborníkov vymedzuje tri hlavné faktory.

Islam

Paríž sa aktívne zapája do vojny s islamom. Stovky mladých Francúzov napriek tomu odišli bojovať za Islamský štát a mnohí sa dokonca vrátili domov. „Krajina, ktorá má najvyšší počet moslimov, ktorí žijú na jej území, je viac vystavená teroristickému útoku," myslí si bezpečnostný analytik Ivo Samson.

Francúzsko navyše striktne oddeľuje prejavy viery od verejného života a moslimský svet si pohnevalo napríklad zákazom nosenia burky na verejnosti.

Prisťahovalci

Francúzsko patrí spolu s Nemeckom ku krajinám s najväčším počtom prisťahovalcov. Odhaduje sa, že každý 12 obyvateľ má pôvod v Afrike alebo v arabských krajinách.

„V prípade Nemecka sú to najmä Turci. A je jasné, že aj ľudia, ktorí pochádzajú z Turecka sú menej radikalizovaní. Vo Francúzsku sú skôr prisťahovalci moslimovia, ktorí tam prišli z oblasti severnej Afriky a oblasti blízkeho východu," myslí si bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Podľa bývalého šéfa rozviedky SIS Igora Cibulu majú títo ľudia pocit historickej krivdy a ublíženia. Mnohí prisťahovalci žijú v uzavretých komunitách, neraz na pokraji biedy. Mnohí majú problém si nájsť robotu. Frustrácia sa neraz premietla do stretov s políciou a podpaľovania áut.

Bezpečnostné zlyhania

Bezpečnostné zložky sú veľakrát o krok pozadu. Hoci sú páchatelia neraz v hľadáčiku polície, zaútočia skôr ako voči nim niekto zasiahne.

„Možných páchateľov sú skutočne stovky a pre sledovanie jedného človeka na dennej báze potrebujete viacej ako 10 vycvičených ľudí, čo je veľmi drahé," tvrdí Jakub Janda.

Úloha nájsť riešenie na vzniknuté hrozby je teraz na pleciach politikov. Viacerí analytici už ale teraz upozorňujú - na terorizmus v Európe si musíme zvyknúť.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce