16. 07. 2016 19:01 | KOŠICE/TV Markíza

Dcéra známeho slovenského mafiána tvrdí, že jej otec sedí za mrežami neprávom

Má ísť o prípad brutálnej popravy čašníka zo Spiša.

Simona Borženská.jpg
Simona Borženská.jpg Foto: TV Markíza

Vraj nevraždil! Dcéra Dušana Borženského, ktorého považovali za šéfa košického podsvetia, tvrdí, že jej otec sedí za mrežami neprávom. Má ísť o prípad brutálnej popravy čašníka zo Spiša. Odvoláva sa pritom na tvrdenia kľúčového svedka. Ten mal Boržu do vraždy namočiť preto, že sa mu ktosi vyhrážal smrťou.

Dušan Borženský známy ako Borža, sedí vo väzení 16 rokov. Bol pravou rukou šéfa košického podsvetia koncom 90-tych rokov - Róberta Holuba. Po jeho usmrtení na bratislavských Kramároch sa dostal do sporu s ďalším mužom, s ktorým zápasili o miesto v podsvetí. A práve za popravu konkurenta sa Borža dostal do väzenia. Jeho dcéra Simona mala vtedy tri roky.

„Veľmi som to nepociťovala, lebo mamka mi stále hovorila, že ocko je na dovolenke a postupom času mi mamka potom vysvetľovala, kde je otec. Pravidelne som ho navštevovala, nikdy na otca nekydala," hovorí Simona Borženská.

Neskôr jej otca odsúdili za ďalšiu vraždu na 23 rokov. Obeťou bol Ján Kromka, brat známeho muža v podsvetí s prezývkou Lojzo čistič. Vylákali ho na stretnutie, lebo si takto na bratovi chceli vybaviť účty s Lojzom. Experti túto vraždu považujú za jednu z najbrutálnejších na konci ktorej bola nevinná obeť, ktorá nemala s mafiou nič spoločné. Bili ho a týrali asi dve hodiny. Nakoniec ho zastrelili šiestimi ranami a telo podpálili. Kľúčovým svedkom bol práve Alexander Horváth.

 

Za vraždu odsúdili okrem Boržu aj svedka Alexandra Horvátha. A práve on píše teraz Boržovi listy, kde sa mu za krivé obvinenie ospravedlňuje.

„Môj otec sedí momentálne za to, čo vlastne ani nikdy nevykonal. Neviem to len z tohto listu, mne to otec hovoril už od začiatku, vždy sa vyjadroval tak, že on je v tejto veci nevinný. Horváth sa viackrát priznal k tomu, viackrát písal môjmu otcovi listy, že je zastrašovaný, že sa bojí o svoj život, že keď nebude krivo vypovedať proti môjmu otcovi, tak že sa bojí o život svojich dcér," dodáva.

Simona tvrdí, že Horváth všetko ľutuje a že jej otec pri vražde ani nebol. V jeho prospech vypovedala svokra, ktorá tvrdila, že bol vtedy s ňou doma. Na súdnom procese vtedy vypovedal aj brat zavraždeného Lojzo čistič.

Kto za vraždou podľa neho stál ale neprezradil. Faktom však je, že do väzenia poslali Boržu a aj Horvátha. Obaja dostali 23 rokov.

Že list a priznanie od Horvátha poslal Borža aj kompetentným, nám potvrdila hovorkyňa prešovských súdov. A vraj nie je jediný.

Znamená to, že listy chodia nielen od Boržu ale aj od Horvátha, ktorý sa chce mimochodom z vraždy tiež vyviniť. Borža sa pokúša o obnovu konania, a chce aby ho oslobodili. Okresný súd žiadosť zamietol, no krajský rozhodne už o mesiac. Vyšetrovatelia aj prokurátori, ktorý s Horváthom ako svedkom pracovali na viacerých mafiánskych vraždách, ho považujú za nestabilného svedka. Je známy tým, že viac krát zmení výpoveď a to nielen v tomto prípade. To, či teraz hovorí pravdu, je preto otázne. Rozhodne o tom súd. Aj bývalá prokurátorka Eva Mišíková s ním má osobnú skúsenosť a práve vo vražde, kde figuruje Borža.

Simona otcovi verí a verí aj slovám kľúčového svedka. Vie, že spravil v živote mnohé chyby, no vraj za ne už zaplatil.

A aké je to byť dcérou Dušana Borženského?

„Nemám sa prečo hanbiť za svojho otca. Možno z morálneho hľadiska je ťažké sa takto vyjadrovať, lebo mnoho ľudí to môže vnímať inak, keby niekto bol na mojom mieste, tak by to určite vnímal tak isto. On mi stále hovorí, že žije pre mňa," odpovedá.

Borža môže o dva roky požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu. Či sa spoza mreží dostane, to bude závisieť od viacerých okolností - zaváži aj to, ako sa vo väzení správal, alebo či ho dovtedy neobvinia z ďalších skutkov.


VIAC Z Domáce