18. 07. 2016 20:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Návšteva u lekára dopadla katastrofálne. Dá sa reklamovať zbabraný zákrok?

K lekárovi chodíme, aby nám pomohol. Zlým snom je, ak z ambulancie odchádzame ešte v horšom stave.

Návšteva zubára.
Návšteva zubára. Foto: TV Markíza

Stovky eur navyše za Vaše zdravie. To sú nečakané výdavky v prípade, ak váš lekár zanedbá zdravotnú starostlivosť. Reklamovať topánky, oblečenie či elektroniku už dnes nie je problém. Ako však postupovať, ak chcete reklamovať zbabraný lekársky zákrok?

K lekárovi chodíme, aby nám pomohol. Zlým snom je, ak z ambulancie odchádzame ešte v horšom stave. Že sa to môže stať, potvrdí aj Michaela. Tá musela doslova ujsť od svojho zubára, ktorého navštevovala roky.

„Prišla som na návštevu s tým, že mám bolesti zubu. Nemal tam ani sestričku ani žiadnu asistentku, bol tam sám, všetky prístroje boli zaprskané od krvi, boli tam nádobky s krvavými tampónmi. Ja som ho vyzvala, nech to odprace, aj tak spravil, ale nakoľko si neumyl ruky, išiel následne do mojich úst, čo mne už sa zdalo neuveriteľné," opisuje nepríjemnú udalosť Michaela. Nakoniec musela ísť na pohotovosť, kde jej lekár oznámil šokujúcu správu.

„Doktor povedal, že pravdepodobne mám zle porobené plomby. Čiže zmenila som zubára. Zistilo sa, že mám 12 kazov a z tých 12 sa zistilo, že mám 10 pod plombami, čiže za celé tie roky, počas ktorých mi robil zuby, som sa dopracovala k tomu, že za pol roka som si musela dať robiť 12 zubov," dodáva Michaela.

Takto zanedbaná lekárska starostlivosť ju u nového zubára vyšla už na vyše tisíc eur. „ Má možnosť požiadať toho zubára o nápravu, zubár je povinný informovať pacienta ako posúdil jeho žiadosť do 30-tich dní. V niektorých prípadoch môže byť lehota aj kratšia alebo musí byť podľa povahy zákroku vykonaný bezodkladne," radí advokát.

A to bezodplatne. Ak však u zubára nepochodíte môžete sa obrátiť na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Je potrebné, aby občan písomný, podpísaný podnet poslal na príslušnú pobočku úradu podľa sídla poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Ak úrad dohľadom zistí, že pacientovi nebola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť, môže vykonať rôzne opatrenia," informuje Andrea Pivarčiová.

Udelí pokutu, môže uložiť opatrenia na odstránenia zistených nedostatkov ako aj zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok. „ V prípade, ak by sa preukázalo, že lekár poskytol zdravotnú starostlivosť nesprávne a v dôsledku toho pacient utrpel škodu, tak môže sa pacient domáhať náhrady tejto škody," radí právnik.

A to väčšinou súdnou cestou. Ak sa dokáže porušenie povinnosti zubára a vznik škody, súd nemá inú možnosť ako vyhovieť žalobe a priznať pacientovi jej náhradu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce