20. 07. 2016 11:22 , článok bol aktualizovaný 20. 07. 2016 17:02 | MOCHOVCE/mm

V elektrárňach Mochovce prebehla policajná razia

Išlo o akciu Národnej kriminálnej agentúry

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Veľká razia po celom Slovensku. Policajti vtrhli aj do areálu atómovej elektrárne Mochovce. Z kancelárií vynášali dôverné dokumenty. Zaistili aj počítače. Dôvodom sú podľa našich informácií podozrenia ohľadom predraženej dostavby jadrovej elektrárne.

Policajti vtrhli do areálu atómky nečakane dnes predpoludním. Razie boli vo viacerých administratívnych budovách.

„Slovenské elektrárne potvrdzujú, že NAKA vstúpila do areálu elektrárne Mochovce do kancelárií bývalého subdodávateľa," povedala hovorkyňa Slovenských elektrární, a.s. Jana Burdová.

Špecializovaný tím kriminalistov je v kanceláriách tejto budovy. Podrobnosti o tom, o čo presne ide, však zatiaľ taja.

Účtovné knihy a počítače. Aj to vynášali kriminalisti z budov. Zásah podľa našich zistení nesúvisí priamo so slovenskými elektrárňami, ale s dostavbou 3. a 4. bloku atómky. Razia údajne z toho istého dôvodu bola paralelne aj Košiciach, kde má sídlo jeden z bývalých kľučových dodávateľov dostavby atómky.

„Môžeme potvrdiť, že Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru vykonáva takmer na celom území Slovenska zaisťovacie úkony v súvislosti so zabezpečovaním účtovných dokladov pre účely trestného konania," povedal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. Zároveň nechcel potvrdiť či razia v Košiciach súvis s raziou v Mochovciach.

Dôvodom razií majú byť podľa našich informácií podozrenia, že pri dostavbe najdrahšej stavby na Slovensku niekto nekalo navyšoval sumy za práce. Už viackrát sa v minulosti preverovalo, či dostavba atómky bude skutočne stáť toľko, koľko sa deklaruje.

Pôvodne sa totiž hovorilo, že Mochovce majú dostavať už v roku 2012, pričom pôvodný rozpočet odhadli na 2,8 miliardy eur. Termín dostavby sa ale neskôr posunul na rok 2017 až 2018 a dnes sa už konečná odhadovaná suma za dostavbu jadrových blokov šplhá k piatim miliardám eur.

 


VIAC Z Domáce