28. 07. 2016 17:50 | PREŠOV/ TV Markíza

Prešovská primárka, ktorá zarábala na onkologických pacientoch, už pozná trest

Fiktívne predpisovala nutridrinky za 44-tisíc eur.

Prešovská primárka, ktorá zarábala na onkologických pacientoch, už pozná trest
Prešovská primárka, ktorá zarábala na onkologických pacientoch, už pozná trest
Bývalá primárka prešovskej onkológie si k platu prilepšovala na úkor pacientov. Na mená ťažko chorých vypisovala recepty na výživové doplnky, no tie sa k nim nedostali. Miesto toho s nimi obchodovala.

Kšefty robila táto lekárka takmer štyri roky. V tom čase bola primárkou radiačnej onkológie. Jedna z poisteniek Dôvery zistila, že mala užívať nutridrinky. Nikdy jej ich nikto nepredpísal, ani ich nevyberala v lekárni.

„Kontrolou sme zistili, že spomínanej poistenke predpísala spolu 920 kusov nutridrinkov v hodnote 3200 eur," potvrdili nám z Dôvery.

Poistovňa kontrolu prehĺbila. Počet pacientov, ktorí nutridrinky z receptov s ich menom nedostali, skončil na čisle 27. Fiktívne ich predpísala za 44-tisic eur. Po tom, ako sa to dozvedelo vedenie nemocnice, ihneď lekárku prepustili.

Práve nutridrink pomáha onkologickým pacientom ako doplnok výživy počas ťažkej liečby. K pacientom, ktorých mala primárka na svojom oddelení, sa nedostal. Miesto toho ich vyberala v jednej lekárni a následne speňažila.

„Pokuta pre lekáreň dosiahla 170-tisic eur, pričom lekáreň splatila len malú časť z tejto sumy," potvrdila poisťovňa Dôvera.

Bývalá primárka vinu na podvode priznala. Sudca súhlasil s dohodou o vine a treste. Dostala dvojročný trest, ale s dvojročnou podmienkou. Keď sme od nej žiadali vyjadrenie, iba ticho kráčala a jej muž ním pred nosom zavrel dvere. 

Nejde o prvý prípad obchodovania s nutridrinkami. Lekárka z okresu Nové Zámky to robila tiež, ale ešte vo väčšom.

„Z obdobia rokov 2012 a 2013 mala fiktívne predpísať nutridrinky až 180-tim našim poistencom, ktorých údaje boli zneužité a škoda sa vyšplhala na 170-tisíc eur," potvrdila Dôvera.

Aj ostatné poistovne zistili takéto presľapy lekárov. Napríklad štátna všeobecná mala za 4 roky škody na predpisovaní výživových doplnkov az 550-tisíc eur.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce