<-- -->
01. 08. 2016 07:41 , článok bol aktualizovaný 01. 08. 2016 14:22 | BRATISLAVA/kacs

Slovenskom sa prehnali búrky. Voda sa valila ulicami, vietor odfúkol aj karavan

Najhoršia situácia bola v Komárne, kde mali hasiči nahlásených až 100 zatopených miest.

Takéto krúpy padali v Modre.
Takéto krúpy padali v Modre. Foto: TVNOVINY.sk
Búrka v obci Lednické Rovne.
Vyvrátené stromy po silnom prívalovom daždi v Komárne.
Vyliaty Kremnický potok.

Búrky v nedeľu zasiahli najmä západ Slovenska. Popadané stromy zablokovali dopravu na diaľnici D2 v oboch smeroch, silný vietor dokonca v obci Sekule odfúkol do jazera dva karavany. Nikto sa našťastie nezranil. Hasiči zasahovali v dôsledku búrok v nedeľu a dnes nadránom na celom Slovensku 365-krát. Do prác sa zapojilo viac ako 500 profesionálnych a dobrovoľných hasičov, informovala Zuzana Farkasová z hasičského prezídia. Hasiči zasahovali aj pri požiaroch.

 

Rekordné zrážky v Kremnických Baniach a Komárne

Búrková činnosť priniesla rekordné denné úhrny atmosférických zrážok. Slovenský hydrometeorologický ústav ich zaznamenal vo svojich staniciach v Kremnických Baniach a Komárne. V Kremnických Baniach padlo 122 milimetrov (mm) zrážok, čo je podľa klimatológa SHMÚ Pavla Faška rekordne vysoký denný úhrn, aký nebol v tejto meteorologickej stanici zaznamenaný aspoň od roku 1987. "Bol prekonaný rekord z 29. júla 2003, kedy v Kremnických Baniach padlo 83 milimetrov zrážok," informoval Faško.

Silná búrka spôsobila v nedeľu problémy obyvateľom Komárna. SHMÚ tu zaznamenal zrážkový úhrn 79 milimetrov. Podľa Faška takto veľa nenapršalo v tomto meste aspoň od polovice 20. storočia. "Bol prekonaný rekord z 10. júla 1999, kedy v Komárne padlo 78,8 milimetra zrážok," doplnil.

 

V ďalších staniciach nameral SHMÚ v nedeľu tiež vysoké denné úhrny atmosférických zrážok. Na Chopku to bolo 56 milimetrov, v Žihárci v okrese Šaľa 54 mm, v Hrádku v okrese Nové Mesto nad Váhom 53, v Nitre 52, Modre – Piesku 48, Trenčíne 46, Hurbanove 45 a v Žiari nad Hronom 42 mm.

V Komárne silný prívalový dážď zatopil ulice, pivnice a záhrady aj autá.


Medzi najviac postihnuté okresy patrí Komárno, Štúrovo, Senica, Skalica, Pezinok, Malacky, Senec, Trnava, Galanta. Najhoršia situácia bola v Komárne, kde mali hasiči nahlásených až 100 zatopených miest.

 


V Bratislavskom kraji zasahovali hasiči približne na 30 miestach a v Trnavskom kraji na takmer 20. Odčerpávali zatopené priestory, odstraňovali popadané stromy nielen z ciest, ale aj elektrických vedení a zaparkovaných vozidiel. V niekoľkých prípadoch vznikli požiare, ktoré pravdepodobne zapríčinili blesky.

Búrka v obci Lednické Rovne.
Búrka v obci Lednické Rovne. Foto: Peter Ďuríček
 

Blesková povodeň sa opäť prehnala aj Cíferom

Po silnej prietrži, ktorú sprevádzalo aj krupobitie, opäť zasiahla obec Cífer blesková povodeň. Hasiči vrecovali a stavali povodňové bariéry. Voda sa však našťastie do dediny zatiaľ nedostala.

Povodeň v Cíferi.
Povodeň v Cíferi. Foto: Martin Polakovič
 

Ako to vyzeralo u vás? Zaujímavé fotografie či videá nám posielajte na adresu somreporter@markiza.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce