02. 08. 2016 06:00 | BRATISLAVA/Lucia Hlaváčková

Cudzinci nám nastavili zrkladlo. Ako nás vnímajú?

Ľudia z pracovného prostredia konštatovali, že ich prekvapilo ako veľmi Slováci a Slovenky vyžadujú recepty.

Stará budova SND v Bratislave.
Stará budova SND v Bratislave. Foto: fritz16/shutterstock.com

Sme samostatní alebo na všetko potrebujeme recepty? Sme až príliš ovplyvňovaní rodinou ? Ako vnímame čas ? Cudzinci z celého sveta, v projekte Interkultúrny sprievodca po Slovensku, nám nastavili zrkadlo a povedali čo si o nás, Slovákoch, myslia.

Trend, že Slováci odchádzajú žiť do zahraničia je stále v kurze. Je to však aj opačne. Veľa cudzincov žije a pracuje práve na Slovensku. „Zaujímalo nás ako nás vidia druhí, preto, lebo stále len ukazujeme na druhých oni to, oni to, oni to, ale otázka je, akí sme my," vysvetlila zámery prieskumu výskumu etnologička Helena Tužinská.

Výskum, v ktorom 50 cudzincov z celého sveta nastavilo zrkadlo Slovákom, trval pol roka. Na to, ako nás vnímajú cudzinci a čo si o nás myslia, sa vo výskume zamerali etnologičky v spolupráci s centrom pre výskum etnicity a kultúry.

„Niektoré rozhovory s cudzincami trvali aj niekoľko hodín. Alebo sme potom robili skupinové rozhovory, kde oni vzájomne si vymieňali svoje skúsenosti a rozprávali nám o tom, ako vnímajú Slovensko," tvrdí etnologička Ľubica Volanská.

Akí sú Slováci v očiach cudzincov?

Podľa nej veľmi vyzdvihovali to, že rodina je dôležitou súčasťou života Slovákov a Sloveniek, a že si ľudia vzájomne pomáhajú, od maličkostí až po veľké veci ako je stavba domu. Na druhej strane bola skupina, ktorá vnímala zasahovanie rodiny do rozhodovania za obmedzujúce priam až prekážajúce alebo otravné.

Ľudia z pracovného prostredia konštatovali, že ich prekvapilo ako veľmi Slováci a Slovenky vyžadujú recepty. Čakáme na pokyn, aby sme neurobili chybu. Je tam niekedy viac strachu ako by bolo treba. Keď už sa človek s tým oboznámi a je mu jasný zmysel, spravidla to poctivo spraví to dobre.

„Slovenky a Slováci pripadajú cudzincom sprvu veľmi uzavretí. Je ťažké sa k nim dostať, ale potom, keď sa už dostanete pod povrch, tak vedia byť priatelia na život a na smrť," priblížila výsledky výskumu Volanská.

Spisy, papiere, formuláre. Cudzinci nezabudli spomenúť ani to, že u nás podľa nich viac byrokracie ako by bolo potrebné.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce