02. 08. 2016 09:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Takto končí odpad, ktorý separujeme. Boli sme sa pozrieť v triedičke

Smeti prichádzajú zo žltých kontajnerov do triedičky plastového odpadu a pracovníci ich potom roztrieďujú podľa druhu a podľa farieb.

Triedička odpadu
Triedička odpadu Foto: TV Markíza

Každý Slovák vyprodukuje ročne viac ako tristo kilogramov komunálneho odpadu. Z tohto množstva recyklujeme len osem percent. Často do bežných smetiakov vyhadzujeme aj to, čo by sa dalo ďalej spracovávať. Napríklad plasty je možné efektívne využiť na viaceré druhy výrobkov.

Keď smetiarske autá vyzbierajú odpad zo žltých nádob, potom sa nakopia v priestoroch závodu na ich ďalšie spracovanie. Veľakrát tam však nájdu to, čo tam nepatrí. Hádzať by sme tam mali plastové fľaše, vrecká či obaly od kozmetiky.

Plastové obaly by ste pred vyhodením, mali očistiť od potravín, napríklad od jogurtov. Zvyšky jedla alebo chemikálií totiž zašpinia a znehodnotia aj ostatné obaly.

Smeti prichádzajú zo žltých kontajnerov do triedičky plastového odpadu a pracovníci ich potom roztrieďujú podľa druhu a podľa farieb. Vytriedené sa následne lisujú a balia. V takomto stave ich odkúpia odberatelia. Vyrobiť z nich vedia nielen ďalšie fľaše či fólie, ale napríklad aj kuchynské pomôcky, lavičky, či výplne do spacích vakov.

Mýtus, že aj tak sa všetok odpad vysype do jedného smetiarskeho auta a zmieša, nie je pravdivý. Zberné autá môžu byť viaczložkové a každý druh odpadu sa spracováva samostatne.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce