04. 08. 2016 12:10 | BRATISLAVA/TASR

Špirkovo obvinenie je nezmysel. NAKA sa pod vedením Kaliňáka mení na "čističa", tvrdí Lipšic

Prokurátor Vasil Špirka je obvinený z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Na starosti má dozor nad vyšetrovaním ministra Kaliňáka, ktorý kúpil podiel vo firme B.A. Haus Ladislava Bašternáka.

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic Foto: TASR

Trestné stíhanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (ÚŠP GP) SR Vasila Špirka potvrdilo najhoršie obavy, že je účelové, absurdné a vymyslené. Na tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil opozičný poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA).

"Obvinenie prokurátora, ktorý riešil podozrenia voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD), má z hľadiska právneho rovnakú úroveň ako zametenie kauzy Bašternák pod koberec. Absentujú tam akékoľvek právne úvahy. Z uznesenia je zrejmé, že bolo vydané len na základe trestného oznámenia podaného odsúdeným daňovým podvodníkom Ľubošom Vargom a jeho obhajcom. Nezačali trestné stíhanie vo veci, hneď vypálili obvinenie prokurátorovi. Národná kriminálna agentúra (NAKA) viac dôveruje odsúdenému daňovému podvodníkovi ako elitnému prokurátorovi," povedal Lipšic s tým, že ak by aj bola pravda, čo hovorí Varga, Špirko žiaden trestný čin nespáchal.

Podľa Lipšica sa NAKA pod ministrom Kaliňákom mení na čističa. "Na jednej strane zametá kauzy vládnych predstaviteľov pod koberec, na druhej strane vymýšľa kauzy na ľudí, ktorí chcú na Slovensku zaviesť pravdu a spravodlivosť," podotkol.

Opozičný poslanec vidí tri motívy na takéto konanie. "Prvým je odstaviť čestného prokurátora, druhým získať informácie. Kaliňák už vie, na čom Špirko pracoval a aké dôkazy proti nemu zhromažďoval. Tretím cieľom bolo zastrašiť čestných policajtov a prokurátorov," myslí si Lipšic. Koaličných strán Mosta-Híd a #Siete sa zároveň pýtal, či ich poslanci a ministri budú naďalej ticho. "Budú sa tváriť, že Kaliňák má ich podporu?" odkázal.

Podľa medializovaných informácií NAKA obvinila Špirka z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Špirko má na starosti dozor nad vyšetrovaním ministra Kaliňáka, ktorý kúpil podiel vo firme B.A. Haus Ladislava Bašternáka. Voči vznesenému obvineniu podal Špirko sťažnosť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce