04. 08. 2016 19:05 | ŽILINA/Zuzana Glabazňová

Trojročné úsilie desiatok ľudí zničili vandali za pár sekúnd

Roky bude trvať, aby bola stena opäť zelená.

V Žiline chemickí vandali zničili rastliny za tisíce eur.
V Žiline chemickí vandali zničili rastliny za tisíce eur. Foto: TV Markíza

Neuveriteľný vandalizmus v Žiline! Úradovala tam skupinka, ktorá postriekala chemikáliami obrovskú zelenú stenu v bioparku. Zničili rastliny za tisíce eur a dlhoročnú prácu desiatok dobrovoľníkov.

Zelená vertikálna stena sa rodila ťažko. Aby takto zarástla (máme foto) 6 metrov vysoká betónová plocha, trvalo roky. Aktivisti na ňu ťažko zháňali peniaze. Keď sa to podarilo, zhruba 30 dobrovoľníkov sa na jej tvorbe poriadne zapotilo.

Trojročné úsilie desiatok ľudí zničili vandali za pár sekúnd. Projektový manažér Stanice - Zárečie Róbert Blaško tvrdí, že stenu niekto polial herbicitom. Stalo pred pár dňami, najskôr si nikto nič nevšimol. Chemikália totiž účinkuje pomaly.

Každý deň to pozeráme ako tie rastliny vysychajú odumierajú

Kultúrne stredisko Stanica-Záriečie ponúka deťom aj dospelým oddych, pokoj, a hlavne kultúru, preto nechápu kto a prečo sa tak ohavne vypomstil na rastlinkách.

„Vidno, že je to vo výške človeka, že niekto prešiel pás, kde nalial chémiu a vysychá to. Určite trestný čin, lebo je to robené s úmyslom, to nie je náhoda," vysvetlil . Aktivisti vraj podajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a inštalujú do parku kamery, aby takýmto situáciám predišli.

Finančné škody sú viac ako 2 000 eur, no podľa aktivistov a návštevníkov stanice-Záriečie, morálne škody sú oveľa väčšie. Roky bude trvať, aby bola stena opäť zelená.

Rastlinky sa zrejme už nepodarí zachrániť, chemikália zasiahla aj korene.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce