07. 08. 2016 18:17 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Muž bez nôh bojuje za bezbariérový prístup, susedia mu chcú nanútiť nefunkčné riešenie

Pätnásť schodov. Pre zdravého človeka pätnásť krokov, ktoré si ani nevšimne. Pre pána Eugena neprekonateľná prekážka.

Pán Eugen Hlaváč je uväznený v byte.
Pán Eugen Hlaváč je uväznený v byte. Foto: TV Markíza

Príbeh pána Eugena, uväzneného vo vlastnom byte pobúril aj dojal Slovensko. Štát mu dal peniaze na schodiskovú plošinu, ktorá by mu umožnila dostať sa na vozíku von z bytu, jeho susedia sú ale proti. Montáž plošiny zamietli a navrhujú pre neho iné riešenie. Testovali sme, či mu pomôže.

Jedenásť a pol tisíca eur na schodiskovú plošinu musí pán Eugen vrátiť štátu. Polročná lehota na jej namontovanie uplynula. O peniaze chce žiadať znova. Bez súhlasu susedov mu však budú nanič.

Obyvatelia domu sa boja o bezpečnosť

Predseda spoločenstva mu ako náhradu za plošinu priniesol pásový schodolez - nechal sa pri tom mediálne zvečniť, napriek tomu, že muž na vozíku schodolez odmietol.

„Vlastníci bytov sú riadne oboznámení s problematikou a podľa ich vyjadrení, majú záujem riešiť vzniknutý problém zákonným spôsobom tak, aby nedošlo k ohrozeniu ich bezpečnosti a k neprimeraným zásahom do ich práv," tvrdí právnik spoločenstva.

Málo priestoru a zlé vyváženie

A čo práva a bezpečnosť muža bez nôh? Pomôže mu schodolez? Už na prvom medziposchodí sa ukázalo, že priestoru nie je dosť. Dochádza ku kolízii - stena- obslužná osoba - schodolez. Otáčanie samotného schodolezu je dosť zložité. Ako problematický sa javí aj sklon schodov.

Problém číslo tri nastal po upnutí pána Eugena, ktorý má vzhľadom k telesnej schránke a amputácii končatín inak postavené ťažisko, a celý schodolez s ním padá dozadu. V prípade že by používal takéto zariadenie, bol by vždy odkázaný na pomoc inej osoby a tak si manipuláciu s ním vyskúšala jeho manželka.

Schodisková plošina nič nerieši, tvrdí právnik

Spoločenstvo vlastníkov bytov má ale na používanie schodolezu vlastný názor.„Schodisková plošina, nerieši problém pána Hlaváča za hlavnými vchodovými dverami, keďže tam sa nachádzajú ďalšie schody, ktoré by pán Hlaváč nemohol bez pomoci tretej osoby prekonať," tvrdí právnik spoločenstva.

„Manipulácia s týmto zariadením si nevyžaduje žiadne špeciálne zaškolenie a takisto si nevyžaduje fyzickú zdatnosť obsluhujúcej osoby. Toto zariadenie je vybavené bezpečnostnými popruhmi, ktoré zabraňujú vykĺznutiu takto prepravovanej osoby," dodal právnik.

Ak sa nedohodnú, rozhodne súd

Pán Eugen napriek všetkému svoj boj o plošinu nevzdáva a vďaka reportážam markízy už nebojuje sám.

Komisárka pre Zdravotne ťažko postihnutých ľudí na základe zisteného stavu verí, že vlastníci dokážu zmeniť svoj názor. Ak sa nedohodnú, prípad sa zrejme skončí na súde.

Pozrite si celú reportáž.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce