08. 08. 2016 19:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ak máte dlhy v zdravotnej poisťovni, ošetria vás aj napriek tomu

Rezort zdravotníctva chce novinkou odbremeniť najmä všeobecných lekárov.

Dobrá správa pre neplatičov
Dobrá správa pre neplatičov Foto: TV Markíza

Dobrá správa pre neplatičov. Ak máte dlhy, po novom sa nemusíte báť, že vám lekár pred nosom zabuchne dvere.

Ošetria vás rovnako, ako keby ste si celý život odvody platili poctivo. Novinku navrhuje ministerstvo zdravotníctva.

Zdravotné poisťovne evidujú vyše 180 tisíc dlžníkov. Ak ste medzi nimi, lekár by vás mal ošetriť len v akútnych prípadoch. Alebo si za liečbu zaplatíte. Aj toto má neplatičov donútiť, aby vyrovnali svoje dlhy.

 

„Myslím si že riešila by to situácia, keby poisťovňa, kto, keď zistí, že má neplatiča, odobrala by mu preukaz poistenca, a tým pádom by pacient vedel, že nemá nárok na ošetrenie," vysvetľuje všeobecná lekárka Zuzana Nedelková.

Ako všeobecná lekárka pracuje takmer 20 rokov. Myslí si, že v systéme dnes panuje chaos. Lekár totiž musí sám zisťovať, kto si odvody platí a kto nie. A na to by, aspoň ona, potrebovala jednu sestru navyše.

„V skutočnosti nikto nikdy nezadefinoval čo je akútny a čo nie je akútny stav v medicíne. Nie je mojou povinnosťou aby som zisťovala, či ten pacient má alebo nemá zaplatené," upresňuje lekárka.

Nepriamo jej dáva za pravdu aj ministerstvo zdravotníctva. Plánujú teda meniť zákon tak, aby lekár nemusel riešiť kto je a kto nie je neplatič. Ošetrenie má dostať každý. Aj ten, kto má desať tisícové dlhy.

„Túto náhradu nákladov si bude poisťovňa uplatňovať priamo voči poistencovi - dlžníkovi," ozrejmila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Ľuptáková.

Podľa súkromných poisťovní však pripravovaná novela zákona spôsobí len to, že sa zvýši počet takzvaných čiernych pasažierov v systéme zdravotného poistenia.

Rezort zdravotníctva chce novinkou odbremeniť najmä všeobecných lekárov. Napriek tomu v nej Zuzana Nedelková zmysel nevidí. Neplatičov vraj ošetrovala aj doteraz. Epidémia dlžníkov sa môže podľa nej len rozšíriť.

O tom, či si budú platiči a neplatiči zdravotného poistenia v ambulanciách rovní, by mala vláda rozhodnúť už na jeseň.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce