17. 08. 2016 13:00 | BRATISLAVA/mm

Vyhlásili víťaza ankety Homofób roka

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie

Boris Kollár a Marian Kotleba (koláž)
Boris Kollár a Marian Kotleba (koláž) Foto: TASR

Víťazom štvrtého ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a člen parlamentu Marián Kotleba za výrok o tom, že chce zaviesť cenzúru a obmedziť práva LGBT osôb.

Zavedieme pravidlá na kontrolu obsahu médií, nedovolíme, aby boli deti oblbované zvrátenosťami."

V počte hlasov tesne predbehol poslanca Borisa Kollára s jeho defíniciou správnej rodiny: „Rodina je otec, mama a deti. Maximálne mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama a moje deti! Dvaja teploši a dieťa? Zvrátené!".

V ankete bolo celkovo odovzdaných 16 340 hlasov.

„Verím, že aj tento signál napomôže rozpusteniu strany Kotleba-ĽSNS, dennodenne ústami svojich predstaviteľov totiž dokazuje, že jej cieľom je zničenie ústavného zriadenia a popieranie ľudských práv občanov a občianok Slovenska," vyhlásil riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako ako do nominačného procesu a organizátori už teraz zbierajú nominácie do ďalšieho ročníka.

„Oproti minulému roku sa počet hlasujúcich viac ako strojnásobil, čo potvrdzuje fakt, že spoločnosť si začína uvedomovať nebezpečnosť homofóbie. Teraz je rad na vláde a parlamente, aby vhodnou legislatívou umožnili postihovanie takýchto výrokov podobne, ako je to v prípade rasizmu či anti-semitizmu," povedala Alena Krempaská z Dúhové Slovensko n.z.

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, Konferencia biskupov Slovenska s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti" a hovorca Aliancie za rodinu Antom Chromík. Cenu si však odmietli prevziať.


VIAC Z Domáce