18. 08. 2016 06:00 | STUPAVA/TV Markíza

Komáre nám teraz poriadne znepríjemňujú život. Sú premnožené

Pri teplom počasí sa môže stať, že sa budú liahnuť až do konca októbra.

Úrady začali s postrekom.
Úrady začali s postrekom. Foto: TV Markíza

V posledných dňoch napršalo a k tomu je aj teplo. To je ideálny čas na ich premnoženie. Viaceré obce už postrekujú. Môže byť však tento postrek pre ľudí nebezpečný?

Od júna po celé leto až do jesene nás trápia komáre. Po záplavách či dažďoch ich počet rapídne stúpa.

„V ostatnom čase opäť sme mali veľa zrážok a veľa napršalo a zaznamenávame zvýšený výskyt, ale lokálne nie všade," vysvetľuje parazitológ Jalili.

Komáre sa liahnu v stojatej vode väčšinou na jazerách či v mlákach. V podunajskej oblasti a na Záhorí sa to teraz doslova hemží komármi. Mesto Stupava preto začalo s postrekovaním.

„Obyvatelia mesta sa sťažovali na zvýšený výskyt komárov, takže preto vlastne sa aj pristúpilo k tejto možnosti," hovorí prednosta úradu v Stupave JUDr. Tomáš Muroň.

„Po tých dažďoch, keď pršalo tak to som si všimla aj na záhrade, že teda sa viacej objavilo komárov to áno," všimla si miestna obyvateľka.

 

Zvýšený počet komárov v Bratislave hlásia mestské časti ako je Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica či Petržalka.

„V tých lesoch v bezprostrednej blízkosti toku Dunaja alebo aj Malého Dunaja tam vždy zaznamenávame každý rok zvýšený výskyt," približuje parazitológ.

Tu však platí, že netreba robiť z komára somára. Odborníci zatiaľ ešte nehovoria o kalamitnom stave. Odborník na tento hmyz si spomína na rok 2002, ktorý bol v počte komárov rekordný. Kedy a či vôbec začať s postrekom, treba dobre zvážiť.

„Každý postrek môže byť škodlivý do určitej miery. Každá chemická látka. keď to dýchate. Človek sa musí nejakým spôsobom chrániť buď maskami a tak ďalej, " dodáva pán Jalili.

Dokedy nás komáre ešte potrápia sa predpovedať nedá. Pri teplom počasí sa môže stať, že sa budú liahnuť až do konca októbra.


VIAC Z Domáce