22. 08. 2016 13:50 | BRATISLAVA/TASR

Odbočiť doprava na červenú? Navrhuje to skupina poslancov

Poslanci navrhujú aj iné zmeny v cestnej premávke.

Semafor
Semafor Foto: shuterstock.com/alice-photo

Možnosť odbočiť doprava na červenú, minimálna vzdialenosť 1,5 metra pri predbiehaní motocyklistov či cyklistov alebo zákaz vydania rovnakého evidenčného čísla, ako malo ukradnuté vozidlo. Aj tieto zmeny navrhujú poslanci Miroslav Ivan, Juraj Droba a Vladimír Sloboda (všetci SaS) v novele zákona o cestnej premávke. Národná rada (NR) SR by sa ich návrhom mala zaoberať už na septembrovej schôdzi.

Pre zvýšenie plynulosti cestnej premávky skupina poslancov navrhuje možnosť, aby vodiči na svetelnej križovatke mohli odbočiť doprava aj na červené svetlo. "Podľa súčasného právneho stavu nemožno pokračovať ďalej v jazde, avšak predložený návrh umožní vodičom odbočujúcim vpravo, aby pokračovali, pokiaľ svojou jazdou neobmedzia alebo neohrozia ďalších účastníkov cestnej premávky," konštatujú okrem iného poslanci v dôvodovej správe k návrhu novely.

Navrhujú aj iné zmeny

Medzi najviac zraniteľných účastníkov cestnej premávky patria motocyklisti a cyklisti. Pri ich predchádzaní vznikajú kolízne situácie, často s tragickým koncom. "Preto navrhujeme do zákona ustanoviť minimálnu prípustnú vzdialenosť, ktorú je vodič povinný dodržať pri predchádzaní motocyklistov či cyklistov a to 1,5 metra," uvádzajú poslanci.

Zákonodarcovia ďalej navrhujú aj zmenu v prípade ukradnutia vozidla spolu s evidenčným číslom. Žiadajú, aby takéto evidenčné číslo už nikdy v budúcnosti novému držiteľovi vozidla nepridelili. Poslanci prichádzajú so zmenou aj na základe upozornenia vlastníka vozidla, ktorému bolo takéto evidenčné číslo pridelené a ktorý bol z tohto dôvodu v zahraničí zadržaný ako podozrivý z odcudzenia vozidla. "Predloženým návrhom takúto možnosť vylučujeme," uzatvára skupina poslancov.


VIAC Z Domáce