Mimoriadna správa
Stúpol aj počet vyliečených pacientov, z koronavírusu sa dostalo už 13 Slovákov
Viac v článku
22. 08. 2016 19:28 | LADOMIROVÁ/TV Markíza

Najväčšia obec okresu je v nútenej správe a exstarostu vyšetrujú. Takto to tam vyzerá

Najnovším prírastkom na zozname dlhov sú neuhradené faktúry za europrojekt.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Hoci sa nútenej správe bránili, nevyhli sa jej. Na chod najväčšej obce Svidníckeho okresu dohliada štát. Verejné osvetlenie svieti len hodinu a nový starosta nevie kam skôr skočiť.

Vladislav Cuper vyhral doplňujúce starostovské voľby v Ladomirovej. Veľa dôvodov na úsmevy však nemal.

„Záväzky obce sú vo výške 909-tisíc eur, príjmy obce sú zhruba 240-tisíc eur ročne. S tým, že tie dlhy môžeme rozdeliť do troch častí - 300-tisíc faktúry nevyplatené od roku 2006, 300-tisíc bankové úvery a pôžičky," vysvetľuje nový starosta Ladomirovej Vladislav Cuper.

Najnovším prírastkom na zozname dlhov najväčšej obce svidníckeho okresu sú neuhradené faktúry za europrojekt Ladomirová - obnova obce postihnutej povodňami.

„Projekt, ktorý nebudeme mať preplatený z Európskej únie. Projekt bol pravdepodobne sfalšovaný. Faktúra je na stole, zhruba nejakých 327-tisíc eur," hovorí starosta.

 

Bývalého starostu vlani v septembri odsúdili za iný subvenčný podvod. Postupne sa odkryli obrovské dlhy. Dočasne zastupujúci starosta chcel problémy riešiť.

„Sme okresali všetky výdavky a budeme financovať iba výdavky nevyhnutné na chod obce," ozrejmil zastupujúci starosta Jozef Žák.

Hovoril o príprave ozdravného režimu, no nútenú správu zo strany štátu odmietol. Chcel žiadať o nenávratné finančné prostriedky z eurofondov či už prostredníctvom úradu práce alebo iných ministerstiev.

Novozvolený starosta tento názor odmietol. Obec mala exekútormi zablokované účty.

Nový starosta Ladomirovej vidí riešenie v 600 až 900-tisícovom úvere. Ním by vyrovnali všetky dlhy a splácali by už len jednému veriteľovi.

„Dokiaľ sa to nevykoná a obec Ladomirová nepríde do nejakého ozdravného režimu, tak musí tu byť nútená správa, lebo inak si nepomôžeme," dodal Cuper.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce