24. 08. 2016 19:18 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Letecký postrek im zničil úrodu: Polícia odmietla trestné oznámenie, škody nemá kto nahradiť

Pár dní po postreku poslali ľuďom informáciu, že poškodené plody môžu jesť aj spracovávať bez obáv štyri dni po zasiahnutí postrekom. Niektorí ale medzitým ovocie či zeleninu zjedli.

Zničená úroda
Zničená úroda Foto: TV Markíza

Celý rok pracovali v záhrade, úrodu teraz musia vyhodiť do koša. Ľuďom v obci Dolná Trnávka zničil záhrady pravdepodobne letecký postrek. Tisícové škody zatiaľ nemá kto nahradiť, pretože polícia trestné oznámenie odmietla. Či toto rozhodnutie bolo správne, teraz skúma prokurátor.

„Je to všetko spálené. Nedalo sa to konzumovať, báli sme sa kvôli deťom. Aj maliny a jahody, no všetko!," posťažovala sa pani Monika.

Hneď, ako si spálené listy a poškodené plody ľudia všimli, kontaktovali úrady aj policajtov.

Na jednej strane vystrašení a zúfalí ľudia. Niektorí poškodené ovocie zjedli, teraz sa obávajú o svoje zdravie. Úrady si však ich problém prehadzujú ako horúci zemiak. Polícia tvrdí, že podnet bol odmietnutý, lebo neboli naplnené znaky trestného činu.

Medzi prvými zareagovali hygienici. Či to ale ľuďom pomôže, posúďte sami. „Vykonali sme štátny zdravotný dozor v spoločnosti Kremeň Eko s.r.o. Horná Ždaňa, pri ktorom bolo zistené, že osoba, ktorá zabezpečovala manipuláciu s prípravkom Reglon pred leteckou aplikáciou nemala v zmysle zákona na prácu s týmto prípravkom osvedčenie o odbornej spôsobilosti a preto jej bola uložená bloková pokuta," napísali hygienici vo svojom stanovisku.

Pár dní po postreku poslali ľuďom aj informácie o tom, že poškodené plody môžu jesť aj spracovávať bez obáv štyri dni po zasiahnutí postrekom. Niektorí ale medzitým ovocie či zeleninu zjedli.

Hygienici hovoria, že konali hneď, ako sa o postreku dozvedeli od starostky. Doposiaľ im nik nehlásil zdravotné ťažkosti. Na otázku, aké následky to môže na ľudí mať, prišla stručná odpoveď. „Nie je to v našej kompetencii."

O prípade vedia aj na dopravnom úrade. Či pilot dodržal pri lietaní predpisy, stále skúmajú. No a napokon, situáciou sa zaoberá aj ministerstvo pôdohospodárstva.

Nielen týmto ľuďom by pomohlo, keby ich družstvá vopred informovali nielen o plánovanom čase postreku, ale aj o tom, čo robiť v podobných prípadoch. Jednotný manuál totiž neexistuje. Závisí od použitej látky a jej koncentrácie v postreku.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce