29. 08. 2016 19:20 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Pre banky sme zlatý národ. Aj keď šomreme, nikdy neodídeme

Neujal sa ani superlacný bankový účet nadizajnovaný štátom.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: shuterstock.com/Icatnews

Pre banky sme zlatý národ. Na poplatky si síce radi zašomreme, no ak príde na rad otázka, či zmeniť alebo zostať, zvyčajne vyhrá lenivosť. Neujal sa ani superlacný bankový účet nadizajnovaný štátom.

Minister financií prikázal bankám viesť klientom účet so základnými službami za tri eurá mesačne. Problém je, že klient oň musí požiadať a zrušiť všetky predchádzajúce účty. Výsledok po polroku?

„Keďže máme najviac pobočiek na celom Slovensku, tak každý deň otvoríme niekoľko takýchto legislatívnych účtov. Záujem o ne je však výrazne nižší ako o náš bežný osobný účet," povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

 

Rovnaké slová počuť aj z ostatných bánk. Presné čísla ale zverejniť odmietajú. V trojeurovom účte ponúkajú popri jeho správe aj výbery z vlastných bankomatov, platobnú kartu či internet banking. Očakávania ministra financií, keď takýto účet dizajnoval, boli veľké:

„Pozatvárajú si ľudia účty, ktoré sú zbytočné, pozabudnuté v nejakých bankách, z ktorých platia ľudia iba poplatky," vyhlásil Peter Kažimír začiatkom decembra 2015.

Nestalo sa. Húfne šetrenie na poplatkoch sa nezačalo. Sme už vraj jednoducho takí. Rozhýbať sa k tomu, aby sme zmenili banku alebo aspoň bankový produkt, sa vieme len veľmi ťažko. Potvrdil to aj veľký prieskum medzi Slovákmi. Podľa neho, keď už vraj v nejakej banke sme, väčšinou v nej aj zostarneme.

Či sme lojálni alebo v otázke peňazí promiskutní zisťoval veľký splátkový predajca. „Vyzerá to tak, že Slováci sú k poskytovateľom rôznych pôžičiek, poistení alebo bežných účtov nesmierne lojálni. Banku alebo poisťovňu menia len sporadicky. A to už naozaj na to musia mať vážny dôvod," vyhlásil Michal Račko z Home Credit.

Na zmenu banky v poslednom čase ani nepomyslelo šesť z desiatich Slovákov. Vernejší v myšlienkach sme už len životným poisťovniam. Od úvah ku skutkom je ešte dlhá cesta.

„Hoci mnohí Slováci zvažovali odchod ku konkurencii, keď prišlo na lámanie chleba, nakoniec cúvli. Výnimkou boli len tí, ktorí boli nespokojní s poistkou svojho auta, pričom približne polovica z nich u tej konkurencie aj skončila," dodal Račko.


VIAC Z Domáce