31. 08. 2016 11:29 , článok bol aktualizovaný 31. 08. 2016 12:23 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Polícia už vie, kto zavraždil nitrianskeho podnikateľa Dalibora P.

Organizátorom vraždy mal byť Miroslav Ž. (59) a jeho motívom mal byť majetkový prospech a to prinavrátenie nehnuteľnosti, pre ktorú mal mať s obeťou konflikty.

Miesto, kde zavraždili nitrianskeho podnikateľa Dalibora P.
Miesto, kde zavraždili nitrianskeho podnikateľa Dalibora P. Foto: TV Markíza

Polícii sa podarilo objasniť vraždu kontroverzného nitrianskeho podnikateľa Dalibora P., informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil dve osoby z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a tiež z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Organizátorom vraždy mal byť Miroslav Ž. (59). Podľa Baloghovej mal byť jeho motívom majetkový prospech a to prinavrátenie nehnuteľnosti, pre ktorú mal mať s obeťou konflikty. Na ich vyriešenie mal osloviť Štefana R. (57) s návrhom na „odstránenie" Dalibora P. (44).

Pripravili ma o dom a pripravili ma o penzión, cítim krivdu.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, zobral oboch mužov do väzby. Hoci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval vzatie obvinených do väzby z dôvodu, aby nemohli utiecť alebo skrývať sa a aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti, sudca napokon akceptoval iba dôvody útekovej väzby.

"Nebudeme sa vyjadrovať v tomto štádiu konania. Podali si sťažnosť proti uzneseniu, ktorým boli vzatí do väzby," konštatoval advokát Michal Magdolen. O sťažnosti v najbližších dňoch rozhodne Najvyšší súd SR.

Zavraždený podnikateľ Dalibor P.
Zavraždený podnikateľ Dalibor P. Foto: TV Markíza
 

Miroslav Ž., ktorého zo súdu odvážali kukláči, v súvislosti s obvinením reagoval: "Pripravili ma o dom a pripravili ma o penzión, cítim krivdu."

Podnikateľa Dalibora P. zastrelili v piatok (26. 8.) predpoludním pred penziónom na Kláštornej ulici v Nitre. Podľa zistení NAKA tomu malo predchádzať niekoľkodňové sledovanie s cieľom zistiť trasy a návyky poškodeného.

Dalibor P. prichádzal v piatok ráno na svojom aute do nitrianskeho penziónu, kde ho už mal čakať Štefan R. s nabitým samopalom. Výstrel zaznel v momente, keď Dalibor P. vystupoval z vozidla. Smrteľná rana ho zasiahla do hrudníka.

Zavraždenému mužovi niekto podpálil v roku 2007 luxusné terénne autá. O dva roky neskôr sedel vo väzbe pre podozrenie z podvodu. V tom istom roku mu niekto podpálil aj rozostavaný dom.

„Počas troch dní intenzívneho vyšetrovania príslušníci Národnej kriminálnej agentúry vykonali štyri domové prehliadky, päť prehliadok iných priestorov, nariadili expertízne skúmanie z odborov balistiky a iných odvetví kriminalistického skúmania, ako aj množstvo výsluchov a operatívnych previerok, čo viedlo k objasneniu prípadu," zhrnula prácu vyšetrovateľov NAKA Baloghová.

Miroslav Ž. a Štefan R. boli obvinení v pondelok (29. 8.). Za úkladnú vraždu im hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce