06. 09. 2016 06:00 | BRATISLAVA/ Reflex

Tehotné ženy má chrániť zákon. Marcela aj tak dostala výpoveď

Marcela bola zamestnaná na čerpacej stanici. Zo dňa na deň však o prácu prišla.

Tehotné ženy má chrániť zákon. Marcela aj tak dostala výpoveď
Tehotné ženy má chrániť zákon. Marcela aj tak dostala výpoveď

Marcela je tesne pred pôrodom. Namiesto radosti z ďalšieho dieťaťa rieši problém, z čoho vyžije. Bola riadne zamestnaná, no všetko sa zmenilo po nástupe nového prevádzkara firmy. Žeby sme sa na Slovensku len tvárili, že tehotné ženy ochraňuje zákon? Podľa neho by totiž žiadnu ženu nikto nemal vyhodiť len preto, že je tehotná.

Marcela bola zamestnaná na čerpacej stanici. Zo dňa na deň však o prácu prišla. "Mi večer kolegyňa volala s tým, že naša prevádzkarka zanechala prevádzku čerpacej stanice, že skončila. Prišiel nový prevádzkar a ten mi odkazuje, že už nemám chodiť do práce," hovorí Marcela.

Čo bol šok, keďže so všetkými ostatnými zamestnancami podpísal nové pracovné zmluvy. "Však prevzal všetkým, ešte aj dohodárov. Mne rovno povedal, že on tam tehotnú nechce, lebo ma nebude tri roky držať na stave," dodala.

Opýtali sme sa nového prevádzkara, či Marcelu nevzal preto, lebo je tehotná. "Bola tu prezamestnanosť, poviem to tak, ako to je," povedal nám. Tak sme sa ho spýtali, či mu to z ľudského hľadiska nie je ľúto. Odkázal sa na to, že mala podpísanú pracovnú zmluvu s predchádzajúcou prevádzkovateľkou.

Tak sme sa na ňu obrátili, doma sme ju však nenašli. V telefóne nám povedala, že si neželá byť menovaná, no nakoniec nám situáciu vysvetlila. "Ja keď nemám prevádzku, tak jej nemám dať akú robotu. Sama som vlastne bez práce, bez príjmov, bez ničoho a jednoducho, aj keby som ju chcela, nemám jej dať akú robotu," povedala nám do telefónu.

Kto je teda za celý zmätok zodpovedný? Čerpacia stanica od toho dáva ruky preč, keďže prenajíma len priestor. Problémom je, že pri odovzdaní prevádzky mala byť riadne spísaná dohoda, podľa ktorej by prevzal nový zamestnávateľ zodpovednosť aj za všetkých zamestnancov. Nič také sa však nestalo.

Spýtali sme sa teda nového prevádzkara, či sa nebál, že prevezme prevádzku aj s dlhmi a nemá na to ani zmluvu. "Tá prevádzka nebola zadĺžená," odpovedal.

Takže prechádzajúca prevádzkarka mu dala prevádzku len tak? "Nie, ja som skončila v nemocnici a na základe zdravotných dôvodov sa ukončila spolupráca, nakoľko som bola v nemocnici," vysvetlila bývalá prevádzkarka čerpacej stanice.

"Môžeme hovoriť len o tom, že ten pôvodný zamestnávateľ je naďalej zamestnávateľom nášho zamestnanca a on je povinný si vysporiadať všetky povinnosti k zamestnancovi," povedal advokát Ivan Syrový.

 

Toho si bola bývalá prevádzkarka zrejme vedomá, a tak navrhla ukončenie pracovného pomeru - dohodou. To ale tehotná Marcela nepodpísala. "Chcela, aby som jej spätne k tomu 19-temu podpísala dohodu o skončení pracovného pomeru bez nároku na čokoľvek, odstupného alebo nejakej výpovednej lehoty. Aby som proste v tej chvíli skončila," hovorí Marcela.

"Je v rozpore so zákonom, že sa tu uvádza, že nevznikol nárok na odstupné, pretože ak by sa to riešilo dohodou, ten zamestnanec už odpracoval iba rok, má nárok na jednomesačné odstupné vo výške jeho priemerného zárobku," hovorí advokát.

Stále je teda zamestnaná u bývalej prevádzkarky, keďže nemá platnú výpoveď. Tá ju nevypláca ani za ňu neodvádza odvody. A tak jej rastie dlh v sociálnej aj zdravotnej poisťovni. "Som bola prekvapená, že ako je možné len tak niekoho odhlásiť. Pani mi v poisťovni povedala, že sa to robí online a nepotrebujú k tomu žiadne ukončenie pracovného pomeru ani nič," vysvetlila Marcela.

"Do momentu skončenia pracovného pomeru musí všetky odvody zamestnanca platiť jeho zamestnávateľ," tvrdí advokát.

"Nemám zaplatené zdravotné poistenie, prídem teraz do pôrodnice a zaplesnú mi dvere a nikto ma neošetrí? Však stať sa môže hocičo. Od apríla som bez príjmu, bez ničoho a nikoho to nezaujíma. Žijeme skromne, z toho, čo zarobí manžel. Zo dňa na deň sme takto zostali. Nerátalo sa s tým." hovorí Marcela.

Aby sa napravila krivda, obrátila sa na inšpektorát práce, žiaľ, zatiaľ bez výsledku. Viac v reportáži Miroslavy Ondrejčíkovej.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce