07. 09. 2016 23:58 , článok bol aktualizovaný 08. 09. 2016 13:37 | BANSKÁ BYSTRICA/ TVNOVINY.sk

Šokujúce informácie o pacientovi z vrtuľníka smrti: Bol agresívny k záchranárom a nespolupracoval

Na palube boli okrem pacienta dvaja muži a žena.

Letecká snímka na miesto nešťastia
Letecká snímka na miesto nešťastia Foto: TV Markíza
Záchranársky vrtuľník.
20160908_025527.jpeg
Krízový záchranný štáb v blízkosti futbalového ihriska v obci Strelníky.

Obrovská tragédia. Takmer po roku havaroval vrtuľník popradskej záchrannej služby Air Trasporte Europe. V stredu okolo jedenástej hodiny spadol v lokalite Strelníky pri Banskej Bystrici.

 

Zahynula celá posádka vrtuľníka , na jeho palube boli podľa našich informácií štyria ľudia. Traja členovia záchranárskeho tímu - pilot Ján Rušin, lekárka Patrícia Krajňaková a záchranár František Bartoš a jeden zranený pacient.

Práve ten mal byť podľa informácii TV Markíza opitý. Dokonca bol agresívny k záchranárom, ktorí mu prišli na pomoc. Viac informácii prinesieme vo večernom spravodajstve o 19.00 h. 

Pilot Ing. Ján Rušin.
Pilot Ing. Ján Rušin. Foto: ATE Poprad
 

Lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková.
Lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková. Foto: ATE Poprad
 

Záchranár František Bartoš.
Záchranár František Bartoš. Foto: ATE Poprad
 

Pacient, ktorý zahynul pri páde vrtuľníka
Pacient, ktorý zahynul pri páde vrtuľníka Foto: Archív TV Markíza
 
 

Ich životy vyhasli práve pri plnení svojho náročného poslania, akým bola pomoc a záchrana ľuďom v tiesni. Zosnulý pilot patril medzi najskúsenejších v spoločnosti. Doktorka Krajňáková pôsobila v ATE 12 rokov a mladý záchranár bol najskôr mechanikom až neskôr pracoval ako letecký záchranár. Vedenie spoločnosti AIR - TRANSPORT EUROPE a jej zamestnanci vyjadrujú hlbokú úprimnú sústrasť zasiahnutým rodinám a ich priateľom.

Čo sa stalo?

K zranenému mužovi mali vyraziť banskobystrickí záchranári. Namiesto však nakoniec išla popradská posádka špecializovaná na zlaňovanie v ťažko dostupných terénoch. Na pomoc vyrazili obyvateľovi Strelník, ktorý si pri páde poranil nohu. Podľa miestnych šlo o muža, ktorý bol s priateľmi na chate a šiel na prechádzku.

Podľa TVNOVINY.sk, len tridsať sekúnd po tom, ako už bol zranený na palube a stroj vzlietol, sa z vysielačky ozvali čudné zvuky a nastalo ticho. Nikto z posádky sa odvtedy neozval. Kolegovia záchranári sa báli toho najhoršieho.

20160908_025527.jpeg
20160908_025527.jpeg Foto: TVNOVINY.sk
 

Podľa svedkov však vrtuľník vzlietol a do desiatich minút mal vydávať zvláštne zvuky. Zrútil sa a do ďalších desiatich minút sa ozval zvuk pripomínajúci výbuch.

Do lokality vyslali hasičov aj policajných pátračov. Pátranie však sťažovala tma a neprístupný horský terén. Pomáhal aj vrtuľník ministerstva vnútra. Napokon vrak padnutého vrtuľníka okolo pol druhej v noci našli. Na miesto dorazil aj minister vnútra Robert Kaliňák. Ten okolo 11.00 h na brífingu uviedol, že záchranári stále intenzívne pátrajú po obetiach.

"Máme identifikované zatiaľ dve obete, po ostatných sa ešte pátra. Terén je mimoriadne zložitý, neprístupný, čo sa určite podpísalo aj pod samotnú nehodu," uviedol Robert Kaliňák. Príčiny havárie zatiaľ nie sú známe.

Podľa aktuálnych informácií už záchranári našli na mieste tragédie aj ďalšie dve telá.

 VIAC Z Domáce