20. 09. 2016 16:41 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mobily sú zodpovedné za desiatky zbytočných úmrtí. Za volantom nemajú čo hľadať

Telefonovanie, chatovanie, smskovanie, selfie. Niektoré výrazy sme pred časom ani nepoznali. Dnes nás tieto činnosti doslova zabíjajú.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Viac ako šesť tisíc, to je počet dopravných nehôd za prvých šesť mesiacov tohto roka. Zomrelo pri nich 92 ľudí. Príčinou mnohých kolízií bolo telefonovanie alebo smskovanie za volantom.

„Považujeme to za alarmujúci ukazovateľ, ktorý vyšiel z prieskumov, že až 34% vodičov priznalo, že používalo telefón, buď na telefonovanie alebo smskovanie počas jazdy. Z toho 40% osádok vozidiel priznalo, že už jazdilo v takom aute, kde vodič používal telefón," vysvetľuje pán Modranský z Inštitútu verejnej dopravy.

Takéto, pre mnohých nevinné používanie telefónu za volantom, môže mať fatálne následky.

Doba sústredenia pri telefonovaní sa rovná pozornosti vodiča, ktorý má približne jedno promile alkoholu v krvi, alebo ak porovnáme iný ukazovateľ, tak 20-ročný vodič má vtedy také reakcie ako 70-ročný dôchodca.

Ak Vás policajti počas šoférovania prichytia s telefónom v ruke, musíte počítať s blokovou pokutou vo výške 50 eur. Iné je to, ak spôsobíte dopravnú nehodu.

Vtedy je pokuta do 650, dokonca v správnom konaní do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.

Viac v reportáži Lucie Hlavačkovej.

 


VIAC Z Domáce