22. 09. 2016 11:59 , článok bol aktualizovaný 22. 09. 2016 14:43 | BRATISLAVA/TASR, mm

Reakcie politikov na Lipšicov odchod z parlamentu

Viacerí z nich jeho prístup oceňujú.

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic Foto: TASR

Na odchod Daniela Lipšica z parlamentu reagujú ostatní politici. Prečítajte si ich reakcie.

„Daniel Lipšic je veľký formát. Vzdáva sa poslaneckého mandátu, pretože podľa vlastných slov za súčasných okolností by ho nevedel vykonávať naplno. Riadi sa teda záujmom občanov. Akokoľvek sme sa v niektorých veciach nezhodli, v parlamente bude veľmi chýbať. Pre svoju kombináciu inteligencie a odvahy. Verím, že sa raz do verejnej služby vráti," napísal na sociálnej sieti nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.


Odchod Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) z Národnej rady SR oslabí opozíciu. Myslí si to predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár. „Je to osobné rozhodnutie pána poslanca. Ja ho rešpektujem a vážim si tento krok. Mám za to, že jeho odchod oslabí opozíciu," povedal pre TASR Kollár."

TIP: Daniel Lipšic sa vzdá poslaneckého mandátu

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka rešpektuje rozhodnutie Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) vzdať sa poslaneckého mandátu. Osobne mu je to však veľmi ľúto. Verí v Lipšicovu nevinu.

„Stretli sme sa so stovkami reakcií, nech sa nevzdáva," povedal Vašečka. Vidno tu podľa neho paradox. „Sú ľudia, ktorí by mali odstúpiť a držia sa v politike zubami nechtami, Daniel Lipšic to urobiť nemusel," uviedol. Verejnosť mala podľa neho možnosť na vlastné oči vidieť, ako sa mení a buduje politická kultúra. „Nie je to nezmyselnými novelizáciami, ale morálnymi gestami," dodal Vašečka.

"Dano dnes ukázal, že okrem výborného politika je aj človekom," napísal na sociálnej sieti Igor Matovič.


"Tento krok by si zvlášť mohol všimnúť minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a obyvateľ bytu Ladislava Bašternáka Robert Fico (Smer-SD)," povedal predseda SaS Richard Sulík.

Opozičný poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) urobil správnu vec, keď sa k 30. septembru rozhodol vzdať svojho poslaneckého mandátu. Povedal to dnes podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga.

"Úplne rozumiem Danielovi Lipšicovi, chápem jeho krok. V jeho situácii by som asi postupoval rovnako. Tragédia, ktorá sa stala, či už zavinene, alebo nezavinene, je mementom v jeho osobnom živote a určite by mu to spôsobovalo bariéry aj v politickom živote," povedal Žiga.

Podľa jeho slov toto je moment, kedy by sa mala aj politická garnitúra zamyslieť nad tým, ako sa robí politika. "Pamätám si to aj v tomto parlamente aj v predchádzajúcich vládach, že politika sa robila korektne, v politickom ringu sme si to rozdali, ale nikdy sa do toho nezaťahovala rodina či osobný život," upozornil Žiga s tým, že pomery sa zmenili a možno aj opozícia by sa mala zamyslieť, či toto práve nie je ten moment, kedy by politici mali proti sebe bojovať len politickými nástrojmi.

 

Na otázku, či by sa Lipšicovým rozhodnutím nemali inšpirovať aj premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD), odpovedal Žiga negatívne. "Asi nechceme porovnávať spolitizovanú kauzu Bašternák s ľudskou tragédiou, ktorá sa stala pri autonehode," dodal minister.

Opozičný politik Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) urobil rozhodnutie vzbudzujúce rešpekt, myslí si František Šebej z koaličnej strany Most-Híd. "Rozhodol sa nečakať na konzekvencie, isto to nebolo ľahké rozhodnutie," povedal.

Koaličná SNS Lipšicovo rozhodnutie rešpektuje. "Beriem ho na vedomie," napísal v reakcii predseda strany i Národnej rady SR Andrej Danko.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce