08. 10. 2016 19:00 | BÁNOV/ GBELCE/ TV Markíza

Ovocinári a vinári hlásia škody. Môže za to tento malý hmyz

Vrásky na čele sú o to väčšie, že bojovať proti nemu je momentálne prakticky nemožné.

Nenápadný škodca.
Nenápadný škodca. Foto: TV Markíza

Ovocinári ale aj vinári zdvíhajú varovaný prst! Naše lienky v prírode hromadne miznú, naopak tie azíjské sa extrémne rýchlo rozmnožujú a ničia ovocie. Škody hlásia nielen drobní záhradkári ale postrachom sú najmä pre veľké vinárstva. Vrásky na čele sú o to väčšie, že bojovať proti nim je momentálne prakticky nemožné.

Toto je nepríjemná a premnožená azíjská alebo pre niekoho čínska lienka. Posledné roky sa jej u nás darí vďaka teplému počasiu.

"Tie lienky čínske pôvodne boli dovezené z Číny do Ameriky na likvidáciu vošiek na ovocných stromoch," vysvetlil Peter Balažovič, predseda OV Slovenského zväzu záhradkárov Nové Zámky.

Z Ameriky sa ale veľmi rýchlo dostali aj na Slovensko a nič dobré nám zatiaľ nepriniesli. "Neviem akým spôsobom, dá sa povedať že sme to s nejakým ovocím, zeleninou na Slovensko priviezli," dodáva Balažovič.

Chutí im všetko sladké ovocie. Skúsenému záhradkárovi Patrovi Balažovičovi ničia úrodu hrozna - jeho susede hromadne obsadili figovník. "Pokiaľ budú takéto priaznivé podmienky a pokiaľ neskoro sa spamätáme a zatiaľ žiadna biologická ochrana voči týmto lienkam nie je, tak nám veľmi rýchlo môžu zlikvidovať úrodu," hovorí.

A nielen úrodu - ak nemajú čo jesť nepohrdnú ani našimi prospešnými lienkami. Klasické sedembodkové lienky, na ktoré sme na Slovensku zvyknutí, sa postupne z prírody vytrácajú. Požierajú ich agresívne ázijské lienky, ktoré sú najmä posledné roky postrachom vinárov.

Viac v reportáži Mareka Šilhavíka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce