12. 10. 2016 18:33 | BRATISLAVA/TASR

Parlament schválil zvýšenie dane z tabakových výrobkov. Takto zdražia cigarety

Po novom sa budú zďaňovať aj elektronické cigarety.

Cigarety - ilustračné foto
Cigarety - ilustračné foto Foto: shuterstock.com/mmoktp

Dane pri tabakových výrobkoch sa zvýšia. Novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov dnes definitívne schválil parlament. Na rokovanie ju predložilo Ministerstvo financií (MF) SR. V budúcom roku by tak do štátneho rozpočtu malo pritiecť vďaka dodatočným príjmom 29,5 milióna eur, v roku 2018 by to malo predstavovať 32,5 milióna eur a v rokoch 2019 a 2020 vyše 68 miliónov eur.

"Z hľadiska transparentného správania sme sa dohodli na najbližšie štyri roky aj na ďalšom navýšení od roku 2019 so zástupcami priemyslu, na tzv. cestovnej mape. Prvýkrát v histórii ideme pokrývať aj takzvané náhrady pre fajčiarov, to sú rôzne elektronické cigarety, ktoré budú po novom zdaňované," priblížil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Podľa jeho slov cigarety by tak mohli zdražieť okolo 10 centov na jednu škatuľku. "Bude to závisieť od typu a od značky. Je tu konkurencia, takže časť zdraženia môže absorbovať aj konkurenčný boj," podotkol ešte po rokovaní vlády Kažimír.

Novelou zákona sa tiež osobitne upravuje zdaňovanie neharmonizovaných tabakových výrobkov, ktorými sú bezdymové tabakové výrobky, ktoré sa nespotrebúvajú počas procesu horenia okrem žuvacieho tabaku a šnupavého tabaku. Tiež sa upravujú povinnosti osôb, ktoré budú chcieť takéto tabakové výrobky uvádzať na daňovom území.

"V súvislosti s tým sa upravuje vedenie evidencií vedených colným úradom a finančným riaditeľstvom, definujú sa delikty a priestupky a určuje sa výška sankcií," uvádza MF SR.


VIAC Z Domáce