13. 10. 2016 11:00 , článok bol aktualizovaný 13. 10. 2016 14:27 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Takto sa Slovensko lúčilo s Michalom Kováčom (†86)

Pochovajú ho v kruhu najbližšej rodiny na bratislavskom Ondrejskom cintoríne.

Exprezidenti Ivan Gašparovič, Rudolf Schuster a český prezdient Miloš Zeman.
Exprezidenti Ivan Gašparovič, Rudolf Schuster a český prezdient Miloš Zeman. Foto: TASR
Manželka zosnulého prezidenta Emília Kováčová a synovia Michal a Juraj (druhý zľava).
Vľavo nevlastný brat zosnulého prezidenta, historik Dušan Kováč a syn Michal Kováč ml.
Emília Kováčová prijíma kondolencie od expremiérov - Jozefa Moravčíka, Mikuláša Dzurindu a Jána Čarnogurského.

Prvá časť štátneho pohrebu exprezidenta Michala Kováča prebiehala na Bratislavskom hrade, kde smútiaca rodina prijímala prvé kondolencie.

Okrem hostí rodiny zosnulého, slovenského prezidenta Andreja Kisku, predsedu slovenského parlamentu Andreja Danka, premiéra Roberta Fica, exprezidentov Ivana Gašparoviča a Rudolfa Schustera či vlády sa prvej časti smútočného aktu zúčastnili i bývalí predsedovia parlamentu a vlády SR, podpredsedovia Národnej rady SR a mnohí ďalší vrcholoví predstavitelia politického života.

O 12. hodine mimoriadne, na päť minút, zvonili zvony v celej Bratislave. Truhlu s pozostatkami exprezidenta naložili vojaci na lafetu delostreleckej húfnice. Smútočný sprievod sa potom presunul z Bratislavského hradu na predné nádvorie Prezidentského paláca.

Vojenským ceremoniálom a poctami sa s ním rozlúčila na nádvorí čestná stráž. Z Bratislavského hradu sa tam presunul i smútočný pochod. Pred palác prišli stovky ľudí.

Prítomní si Kováča uctili minútou ticha po zaznení štátnej hymny. Z nábrežia Dunaja zaznelo počas poslednej rozlúčky na nádvorí 20 delostreleckých sálv.

Rakvu s Kováčom preložili do civilného vozidla. Nasledovala zádušná omša v Dóme svätého Martina, kde mala prístup aj verejnosť. Pri chráme umiestnili veľkoplošnú obrazovku.

Exprezidenta Kováča pochovajú po omši v kruhu najbližšej rodiny na bratislavskom Ondrejskom cintoríne bez prítomnosti médií a verejnosti. Zúčastnia sa ho aj zástupcovia Čestnej stráže prezidenta SR. Verejnosť sa s ním mohla rozlúčiť na Bratislavskom hrade v stredu (12.10.).

Kováč zomrel minulý týždeň v stredu (5.10.) vo veku 86 rokov v Nemocnici svätého Michala v Bratislave na zlyhanie srdca.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce