13. 10. 2016 12:10 , článok bol aktualizovaný 13. 10. 2016 17:09 | BRATISLAVA/TASR

Politici o osobnosti Michala Kováča a zrušení Mečiarových amnestií

Gašparovič v tom nevidí zmysel, Schuster áno. Kiska považuje Kováča za morálneho víťaza.

Exprezident Ivan Gašparovič kondoluje Emílii Kováčovej.
Exprezident Ivan Gašparovič kondoluje Emílii Kováčovej. Foto: TV Markíza

Pozitívne je, že s exprezidentom Michalom Kováčom sme voči sebe nikdy necítili zášť. Pred dnešným štátnym pohrebom prvého prezidenta samostatnej SR to povedala bývalá hlava štátu Ivan Gašparovič. "Vedeli sme sa dohodnúť a pochopiť jeden druhého," povedal novinárom.

Gašparovič si zároveň myslí, že už nemá zmysel riešiť zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara z roku 1998, ktoré sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. "Ale keď ich zrušenie predkladajú, musia o tom rozhodnúť poslanci. Myslím si však, že na Ústavnom súde SR by to neprešlo," dodal.

Emílii Kováčovej kondoloval aj exprezident Rudolfa Schustera.
Emílii Kováčovej kondoloval aj exprezident Rudolfa Schustera. Foto: TASR
 

Bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster bude na zosnulého exprezidenta Michala Kováča spomínať navždy ako na priateľa. Povedal to dnes na Bratislavskom hrade, kde prítomní kondolujú rodine zosnulého. "Prišiel som sa s ním dôstojne rozlúčiť, tak ako sa patrí," povedal. Schuster v zrušení mečiarových amnestií vidí zmysel. Je podľa neho škoda, že sa tak doteraz nestalo. "Malo to už byť," dodal.

Kiska: Pán prezident vyšiel z boja ako morálny víťaz

Pán prezident vyšiel z boja ako morálny víťaz. Slovenský prezident Andrej Kiska to povedal po zádušnej omši v Dóme svätého Martina, ktorá sa konala na počesť zosnulého exprezidenta Michala Kováča.  "Dnes sme sa rozlúčili s prvým prezidentom nášho slobodného a demokratického Slovenska. Odišiel od nás človek, ktorý zvádzal veľmi ťažký boj. Zvádzal boj o charakter a srdce našej krajiny. Bol to boj veľmi zákerný, tvrdý a ťažký. Ja si to ani neviem predstaviť, že vám niekto unesie syna," povedal prezident Kiska.

Prezident Andrej Kiska na zádušnej sv. omši za Michala Kováča.
Prezident Andrej Kiska na zádušnej sv. omši za Michala Kováča. Foto: TASR
 

Kiska na Kováčovi ocenil, že pomenoval zlo, zlu sa postavil a pomohol aj to zlo poraziť. "Žiaľ, justičnej spravodlivosti sme sa do dnešného dňa nedočkali. Všetky krivdy, ktoré boli napáchané, sa nevyriešili a je skutočne, aj dnes to tu zaznelo, úlohou pre nás všetkých politikov sa zamyslieť nad tým, čo všetko spraviť aj na počesť jeho pamiatky, aby sme túto strašnú krivdu, ku ktorej došlo, napravili," dodal.

Manželka zosnulého prezidenta Emília Kováčová prijíma kondolencie od bývalej premiérky Ivety Radičovej.
Manželka zosnulého prezidenta Emília Kováčová prijíma kondolencie od bývalej premiérky Ivety Radičovej. Foto: TASR
 

Odchádza človek, ktorý mi bude nesmierne chýbať, bol mi priateľom. Povedala to bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Prišla na Bratislavský hrad, aby kondolovala rodine.

Má zmysel zaoberať sa mečiarovými amnestiami nielen po deklaratívnej, ale aj právnej rovine, myslí si Radičová. "Pretože budeme pred sebou tlačiť nevyriešený a ťaživý problém v zmysle, že aj zločiny istého typu je možné premlčať," povedala expremiérka. Takto podľa nej na Slovensku len ťažko môžeme hovoriť o funkčnom právnom štáte.

Prvý prezident samostatnej SR Michal Kováč v rozhodujúcej chvíli ukázal, že je nielen ochotný a schopný dôstojne vykonávať svoj úrad, ale že mu ide o budúcnosť a jeho vlasť. Významne sa pričinil o to, že Slovensko je dnes rovnocenným európskym štátom. V deň konania štátneho pohrebu exprezidenta Kováča to novinárom povedal bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. "Budem na neho rád spomínať. Významnú časť politickej cesty sme kráčali spolu," podotkol.

Emília Kováčová prijíma kondolencie od expremiérov - Jozefa Moravčíka, Mikuláša Dzurindu a Jána Čarnogurského.
Emília Kováčová prijíma kondolencie od expremiérov - Jozefa Moravčíka, Mikuláša Dzurindu a Jána Čarnogurského. Foto: TASR
 

Dzurinda je presvedčený, že aj po takmer dvoch desaťročiach má stále zmysel zaoberať sa zrušením amnestií Vladimíra Mečiara z roku 1998, ktoré sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. "Je to v našej DNA a bolo by dobré, keby to bola zdravá DNA. Zdravou sa stane, ak sa s niektorými nie peknými vecami z minulosti vyrovnáme. To, čo sa dialo okolo únosu prezidentovho syna, to, čo vyvádzala tajná služba, to našu DNA kazí. Má to zmysel a bude to mať zmysel dovtedy, kým sa s tým seriózne nevyrovnáme," dodal Dzurinda.

Bývalý poradca prezidenta Kováča Pavol Demeš.
Bývalý poradca prezidenta Kováča Pavol Demeš. Foto: TASR
 

Politický život exprezidenta Michala Kováča je príbehom statočného človeka. Ide o osobnosť, ktorá stála pri zrode moderného Slovenska a zásadne sa zasadila za jeho európsku budúcnosť. Povedal to bývalý Kováčov poradca Pavol Demeš v príhovore počas zádušnej omše v bratislavskom Dóme svätého Martina.

Smrť Michala Kováča spustila na verejnosti podľa Demeša vášnivú diskusiu. Opäť sa nastolila otázka, ako je možné, že páchatelia trestných činov neboli potrestaní. "Zostali sme jemu aj prvej dáme Emílii Kováčovej niečo dlžní," povedal Demeš.

Zrušenie Mečiarových amnestií by sa podľa neho teraz malo stať štátnou prioritou. Nechápe, ako niekto mohol zosnovať únos prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. "Vďaka investigatívnym novinárom ale vieme, kto bol za tým," uviedol Demeš. Označil to za barbarský skutok, kedy sa politika povýšila nad právo. Podľa neho sa to nemalo stať. Vyzval prezidenta SR Andreja Kisku, premiéra Roberta Fica a predsedu parlamentu Andreja Danka, aby v tejto veci učinili zadosť. Treba to podľa neho urobiť pre budúce generácie. "Je to plne v rukách politikov stojacich na čele štátu," poznamenal Demeš.

Kováč podľa bývalého poradcu nosil v sebe celý život obraz svojej krajiny. Ctil si zákon, tradície, bol slušný, poctivo pracoval a veril v Boha. "Vyrástol na silnú politickú osobnosť, čo vedela načúvať, motivovať, vyjednávať, hľadať kompromisy a ísť si vytrvalo za cieľom," povedal Demeš. Zahraniční predstavitelia si Michala Kováča vážili, pripomenul Demeš s tým, že za svoje konanie a postoje si vybudoval uznanie a rešpekt.

Čarnogurský: Zrušenie amnestií V. Mečiara by bolo právne možné

Zrušenie amnestií, ktoré udelil vtedajší zastupujúci prezident Vladimír Mečiar, by bolo právne možné. Novinárom to dnes povedal advokát a bývalý predseda vlády SR Ján Čarnogurský krátko pred začiatkom štátneho pohrebu exprezidenta.

"Bojovali sme na rovnakej strane barikády o demokratickú budúcnosť Slovenska," spomínal na Kováča Čarnogurský. On sám je však skeptický, že sa zrušenie Mečiarových amnestií podarí.

Amnestie udelené v roku 1998 sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša, ktorá sa stala pred 15 rokmi.

Zrušenie amnestií v parlamente opätovne navrhne poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA). Členom parlamentu, najmä z koalície ponúka, aby návrh predložili s ním. "Nikto iný, len poslanci majú možnosť uzavrieť tento príbeh. Zrušme túto škvrnu," vyhlásil.

Podľa Budaja Mečiarove amnestie nezodpovedajú princípom právneho štátu a že "toto rozhodnutie nebolo vedené snahou naplniť verejný záujem, ale neochotou Vladimíra Mečiara vyšetriť únos Michala Kováča ml. a ďalšie zločiny, ktoré s ním súviseli".

O zrušenie amnestií sa neúspešne roky pokúšalo KDH. Opozícii vtedy chýbala pri tejto téme podpora vládneho Smeru-SD. Jeho predseda Robert Fico síce tvrdí, že tieto amnestie sú amorálne, sú však podľa neho z právneho hľadiska nezrušiteľné.

Budaj napriek tomu verí, že v parlamente by sa mohlo nájsť dosť poslancov, ktorí by dali zelenú vyšetreniu únosu Michala Kováča ml. a vraždy Róberta Remiáša. Na zrušenie Mečiarových amnestií je potrebných aspoň 90 hlasov. Opozícia sama zrušenie nedosiahne, potrebuje pomoc koalície.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce