15. 10. 2016 07:30 | NITRA/TV Markíza

Dostane sa pacient k lekárovi naozaj bezplatne? Skrytá kamera v Nitre ukazuje opak

Bratislavská pobočka siete ProCare za nezákonné poplatky už pokutu dostala.

Nezákonné poplatky
Nezákonné poplatky Foto: TV Markíza

Dostane sa pacient k lekárovi naozaj bezplatne? V poliklinikách ProCare zrejme nie. Tentokrát sa nám ozvali pacienti z Nitry. Sieť polikliník, ktorá patrí Pente, si, zdá sa, zákon vysvetľuje po svojom.

Na nitriansky ProCare sa pacienti sťažovali už v minulosti. Za každý vstup do ambulancie platili sedem eur. Situáciu vtedy preverovala aj generálna prokuratúra. ProCare však obišiel bez trestu. A tak od pacientov vyberá ďalej. Zákon hovorí jasne - zdravotná starostlivosť nesmie byť podmienená poplatkom. Za objednanie na čas sa platiť nemôže.

 

„Poskytujeme komplexný manažment pacienta. Patria tam služby ako využívanie webového rozhrania či telefonické upomienky. Objednávania zabezpečuje spoločnosť Procare a patrí to tiež do komplexného manažmentu pacienta," uviedol Jerguš Holéczy, marketingový manažér ProCare.

Takto šalamúnsky poplatky vysvetľuje ProCare. Či to je v poriadku, sme sa pýtali nitrianskej župy, ktorá na to má dohliadať.

„V tomto roku sme dostali tri podnety na desať eurové poplatky za objednanie," povedal Ľubomír Ševčík, vedúci odboru zdravotníctva NSK.

Podnety vraj budú teraz vyšetrovať. Bratislavská pobočka za nezákonné poplatky už pokutu dostala. Dve tisíc eur. Veľký účinok však asi nemala, keďže ich vyberali aj naďalej.

Nie je to len o klientoch ProCare. Takéto praktiky majú dopad na všetkých Slovákov. Zdravotné poisťovne majú peniaze len na obmedzený počet lekárov. ProCare si z týchto peňazí necháva preplatiť tých svojich, ktorí ale ošetria len pacientov s peniazmi. Výsledok je že chudobnejším pacientom chýbajú lekári a na vyšetrenia čakajú dlhšie.

 VIAC Z Domáce