16. 10. 2016 19:28 | BRATISLAVA/TASR

Rybníček predstavil novú stranu, volá sa TOSKA

Moc chce vrátiť do regiónov, cestu vidí v decentralizácii krajiny.

Richard Rybníček oznamuje založenie strany TOSKA.
Richard Rybníček oznamuje založenie strany TOSKA. Foto: TASR

Strana trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka sa bude volať Toska. Rybníček to oznámil dnes na tlačovej konferencii v Bratislave. Moc chce vrátiť do regiónov, cestu vidí v decentralizácii krajiny. Volá tiež po zmene volebného systému.

"Slovensko potrebuje zmenu územnosprávneho členenia," vyhlásil Rybníček, podľa ktorého treba moc preniesť tam, kde žijú ľudia. Dnes sa podľa jeho slov príliš sústreďuje v Bratislave, čo ľudí frustruje.

TOSKA by tiež chcela zmeniť volebný systém. Súčasný jeden volebný obvod chce zrušiť. "Vyhovuje najviac autoritárskym vodcom," vysvetlil Rybníček.

Poslanci Národnej rady SR by sa mali teda podľa neho voliť v kombinovanom systém. Parlament by bol dvojkomorový. Počet poslancov celkovo by zostal 150, 75 zákonodarcov by bolo volených pomerným a 75 väčšinovým systémom.

Názov strany - TOSKA - vychádza zo slov tradícia, odbornosť, služba, ambicióznosť. Taká by mala byť podľa neho krajina. Mať svoje tradície, odbornosť, politici by mali slúžiť občanom a krajina by tiež mala byť ambiciózna.

Strana chce byť konzervatívna a pravicová. Na konci budúceho roka by Rybníček chcel predstaviť programové vyhlásenie vlády, s ktorým by strana išla do volieb.
O účasti v budúcoročných voľbách do vyšších územných celkov na celoslovenskej úrovni neuvažuje. Rybníček však bude kandidovať na primátora Trenčína, ak budú parlamentné voľby riadne v roku 2020 a komunálne 2018.

Stranu chce Rybníček financovať cez zaslanú podporu od občanov a podnikateľov, pričom výška príspevku by bola ohraničená. Fyzické osoby by napríklad mohli prispievať sumou najviac 100 eur, právnické osoby maximálne 5000 eur, priblížil Rybníček. Peniaze by išli na transparentný účet.

Na registráciu strany treba splniť viaceré podmienky, jednou z nich je vyzbieranie minimálne 10.000 podpisov od občanov. So zbieraním by Rybníček mal začať v priebehu niekoľkých dní.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce