22. 10. 2016 19:33 | HRONSKÉ KOSIHY/TV Markíza

Sady bez ovocia a pálenice bez pálenky. Mrazy u nás napáchali veľké škody

Ovocinári prišli o 600 ton ovocia a majú škodu 240-tisíc eur, čo by boli výplaty pre zamestnancov sadu na celý rok.

Jarné mrazy.
Jarné mrazy. Foto: TV Markíza

Tohtoročné aprílové mrazy urobili poriadny škrt cez rozpočet nielen ovocinárom, ale aj spracovateľom. Niektoré pálenice na juhu Slovenka sú prázdne.

Ovocný sad v Devičanoch blízko Levíc. Do apríla vyzerala úroda sľubne. No potom prišli nečakané mrazy. Bilancia je otrasná. Mrazy tu zničili sto percent úrody.

Ovocinári tu prišli o 600 ton ovocia a majú škodu 240-tisíc eur, čo by boli výplaty pre zamestnancov sadu na celý rok. Nedostatok ovocia pocítili aj v pálenici v Hronských Kosihách. Kým vlani tu v prvých októbrových týždňoch vypálili približne 3-tisíc litrov pálenky, tento rok iba 200 litrov.

Rodinná pálenica má už takmer sto rokov, no takúto situáciu nemali desaťročia. Možno po revolúcii, keď začali ľudia masívne páliť doma.

 

„Potom ale prišla našťastie legislatíva, ktorá to sprísnila a všetko sa dalo do starých koľají," povedal majiteľ pálenice Anton Horváth.

Ovocie na juhu pomrzlo v okruhu 40 kilometrov a mnohí ho nakupujú v Maďarsku, kde mrazy toľko úrody nezničili.

„Tam dostane za pár centov a potom si ho dajú vypáliť," hovorí Horváth

Kým vlani v októbri mal pán Horváth objednávky už na január, teraz má prázdny kalendár. Jeho starý otec, ktorý pálenicu založil, by sa vraj čudoval. Slabá sezóna je pre drobného živnostníka likvidačná. Má šťastie, že okrem pálenia ešte obrába pôdu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce