21. 10. 2016 10:55 | BRATISLAVA/Martina Töröková

Šašovia vystúpili v parlamente proti Matovičovi

O takýto začiatok sa postarali aktivisti, ktorí podali na poslanca podnet.

Šašovia pred rokovaním výboru s transaprentami o Igorovi Matovičovi.
Šašovia pred rokovaním výboru s transaprentami o Igorovi Matovičovi. Foto: TV Markíza

Traja šašovia prišli do parlamentu na rokovanie o treste pre Igora Matoviča. Výbor pre nezlučiteľnosť otvoril už druhé konanie pre jeho zabudnutú aktívnu živnosť. Hrozí mu strata mandátu. Podnetov je ale priveľa a tak stihli za jedno rokovanie prejsť iba polovicu programu.

Šašov doviedla dvojica z občianskeho združenia nazvaného Inštitút ľudských práv, ktorý sa ale v poslednom čase špecializuje skôr na inú agendu a to na aktivity proti Matovičovi. Alena Krempaská a Peter Weisenbacher zároveň podnet na poslanca podali.

Bod o Matovičovi sa začína netradične, aj z ďalšieho dôvodu. Šéf výboru informuje, že sa pre právne nejasnosti obrátil na expertov zo Slovenskej akadémie vied. Prišla však prekvapivá odpoveď.

Šéf Ústavu štátu a práva je zo zdravotných dôvodov mimo a ďalší kompetentní sa cítia v konflikte záujmov. „A že z uvedených dôvodov stanovisko nemôžu zabezpečiť," povedal predseda výboru pre nezlučiteľnosť (SaS) Martin Poliačik

V konflikte sa cíti Eduard Bárány, ktorý robí poradcu Ficovi, aj ďalší právnik, ktorý na druhý džob na úrade vlády a aj pracovníčka ústavu, ktorá je zároveň priamo sudkyňou ústavného súdu. „Čo je podľa mňa neskutočne komická situácia, kolegovia, lebo taký Ústav štátu a práva, kde si každý hlídí svoje a jeden je chorý a nemôžu nič poslať, nám je popravde akože nie úplne užitočnou organizáciou," myslí si šéf výboru.

Výboru chýba ešte jedna užitočná vec. Ako upozornila Televízia Markíza, aj štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti porušila ústavný zákon dvakrát. No výbor jej dal automaticky aj druhýkrát len pokutu. O strate funkcie sa ani len nepíplo. Nikto si totiž nevšimol, že je to už druhýkrát.

Takýchto nepovšimnutých prípadov sú desiatky. Podľa Poliačika neexistuje niečo ako centrálny register ukončených konaní a jediná inštitucionálna pamäť je pamäť pani tajomníčky.

Takže máte tú smolu, že si to pamätajú, spýtala sa redaktorka Markízy Martina Töröková poslanca Igora Matoviča. „No, ale to nie je trápne, že to má byť o tom, že či si to niekto pamätá, tajomníčka výboru alebo si to nepamätá?," odpovedal.

Poslanci výboru sa chcú obrátiť na vedenie parlamentu, aby im takýto register trestov zabezpečilo. „Ináč my sa stávame bezzubí a ja už často tuná sa cítim veľmi smiešne, keď rozhodujem o pokute človekovi, ktorý sa snažil, ale zmeškal jeden deň? A zasa sa nevieme dopátrať možno spravodlivosti u iných veľkých rýb," zdôraznil Peter Kresák (Most-Híd).

Výbor hlasovaním podnet na Matoviča zatiaľ len prijal a to jednohlasne. Ďalší krôčik k Matovičovmu ortieľu padne najskôr o mesiac na najbližšom riadnom zasadnutí výboru.

 


VIAC Z Domáce