25. 10. 2016 15:42 , článok bol aktualizovaný 25. 10. 2016 17:37 | BRATISLAVA/Martina Töröková, TASR

Smeráckemu hriešnikovi hrozí mastná pokuta. Vyhne sa jej vtedy, ak sa vzdá mandátu

Dôvodom je porušenie zákona o konflikte záujmov. Jeho prehrešky sa ťahajú cez viaceré roky, výbor by mal riešiť spolu asi deväť konaní.

Poslanec Smer-SD Stanislav Kubánek na archívnej snímke.
Poslanec Smer-SD Stanislav Kubánek na archívnej snímke. Foto: TASR

Parlamentný výbor začal konanie voči poslancovi Smer-SD Stanislavovi Kubánkovi. Ako TV Markíza už informovala, za deväť porušení ústavného zákona mu hrozí vyše 100-tisíc pokuta.

Podľa našich informácií, v strane sa hovorí o tom, že sa možno vzdá mandátu, aby sa sankcii vyhol, v opačnom prípadne by mu odklepli zrejme splátkový kalendár.

Poslanci nemôžu podnikať, nemôžu mať aktívnu živnosť, nemôžu byť konateľmi vo firmách. Prešovskému smeráckemu šéfovi, ktorý zároveň šéfuje aj úradu prešovskej župy sa to stalo v priebehu niekoľkých rokov hneď viackrát. V súvislosti s menom Kubánek zdvihli dnes poslanci ruky konkrétne deväťkrát. Začne sa tak deväť konaní so súhrnnou hodnotou po 100-tisíc eur, ale to iba v prípade ich potvrdenia.

Poslanec Kubánek sa tak stáva adeptom na historicky najvyššiu pokutu, ktorú udelí výbor pre nezlúčiteľnosť.  O pokute sa bude definitívne rozhodovať približne o mesiac, existuje však úniková cesta, ak by sa poslanec vzdal mandátu, sankcii by sa vyhol.

"Ak by využil ustanovenie a vzdal sa funkcie, tak sa vlastne zbaví všetkých deviatich konaní," vysvetlil šéf výboru Martin Poliačik.

Šéf poslaneckého klubu Smeru TV Markíza potvrdil, že sa o možnom vzdaní mandátu naozaj bavia. "Je to ťažké, pretože vzdaním sa mandátu by sa vyhol pokute. Ja by som mu, ak mu to finančné možnosti dovoľujú, odporučil zaplatiť. Je to na jeho rozhodnutí, ale budeme akceptovať akékoľvek rozhodntuie," povedal podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD).

Pýtať sa priamo poslanca Kubánka sa nám dnes nepodarilo. Najprv doslova ušiel, neskôr bol problém ešte aj to, že ho čakáme pri poslaneckom salóne, kadiaľ spravidla chodí...

Cez SMS neskôr odkázal, že nemá k veci aktuálne čo dodať. Podobné problémy, ale v nižšom rozsahu majú aj ďalší poslanci. Výbor neuchránil nikoho konať začínajú voči všetkým hriešnikom, ktorí zabudli na svoju živnosť alebo nemajú kompletné majetkové priznania.

 

Ostatní hriešnici z iných klubov

Viacerí poslanci národnej rady, aj samotný predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), budú výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetľovať podozrenia z možného porušenia zákona o konflikte záujmov. Stanislavovi Kubánkovi zo Smeru-SD hrozia za prehrešky pokuty v celkovej sume približne 100-tisíc eur.

Výbor začal konania voči Dankovi, Štefanovi Zelníkovi, Tiborovi Jančulovi (všetci SNS),  Petrovi Šucovi (Smer-SD) a Eugenovi Jurzycovi (SaS). V prípade Šucu a Jurzycu výbor koná pre ich nepozastavenú živnosť. Svoje pochybenie zistili sami a výboru sa priznali s tým, že pozastaviť živnosť zabudli.

Predseda NR SR Andrej Danko a podpredseda NR SR Béla Bugár.
Predseda NR SR Andrej Danko a podpredseda NR SR Béla Bugár. Foto: TASR
 

Výbor koná aj voči trojici národniarov, a to pre ich pôžičky pre SNS pred parlamentnými voľbami 2016. Zelník a Jančula sa v liste priznali, že zabudli v majetkovom priznaní za rok 2015 uviesť pohľadávky voči tretím stranám. Na Dankov údajný prehrešok upozornili médiá. "Pri kontrole oznámení verejných funkcionárov bolo zistené, že predmetné pohľadávky v oznámeniach skutočne nie sú uvedené," uviedol Poliačik.

Pripomenul, že verejný funkcionár musí v oznámení uviesť svoje majetkové pomery, ktorými sú podľa zákona aj "vlastníctvo majetkového práva alebo inej majetkovej hodnoty, ktorej menovitá hodnota presahuje 35-násobok minimálnej mzdy". Poliačik pripomenul, že tá bola vlani 380 eur, čiže jej 35-násobok predstavuje podľa neho 13.300 eur.

"Každý verejný funkcionár, ktorý mal minimálne v uvedenej výške napríklad úspory, hotovosť, podiel v obchodnej spoločnosti a podobne, bol povinný to uviesť. Ak sa tak nestalo a výbor má túto informáciu, môže začať konanie," vysvetlil Poliačik s tým, že Zelník, Jančula a Danko neuviedli pôžičky pre SNS spred volieb vo svojich majetkových priznaniach, hoci pri nich išlo o viac ako 35-násobok minimálnej mzdy.

Podľa podpredsedu výboru Juraja Blanára (Smer-SD) je vec úplne jasná. "Samotní kolegovia, ktorí sa na náš výbor obrátili, si situáciu uvedomujú. Bolo to neúmyselné pozabudnutie. Som rád, že sa k tomu sami prihlásili," uviedol. Pochybnosti o možnom treste minimálne v prípade Jančulu má poslankyňa SNS Magdaléna Kuciaňová. Poliačik pripúšťa, že výbor možno v konaní zistí, že pohľadávka nespĺňa podmienky, aby bol udelený trest. "Ale samotná informácia spĺňa podmienky, aby bolo konanie začaté," uzavrel.


VIAC Z Domáce