03. 11. 2016 15:34 , článok bol aktualizovaný 03. 11. 2016 16:35 | BRATISLAVA/zg, TASR

Fico je pripravený vypovedať v kauze Gorila

Odmieta zatiahnutie do konfliktu s Kiskom.

Na snímke vpravo prezident SR Andrej Kiska prijal  lídra strany Smer-SD Roberta Fica
Na snímke vpravo prezident SR Andrej Kiska prijal lídra strany Smer-SD Roberta Fica Foto: TASR

Premiér Robert Fico má záujem na dobrých vzťahoch s prezidentom Andrejom Kiskom. Vo vyhlásení na úrade vlády k aktuálnej vnútropolitickej situácii povedal, že odmieta konflikt s hlavou štátu, do ktorého sa ho snažia niektorí zatiahnuť. Vyhlásil to na margo rozhovoru, ktorý prezident poskytol týždenníku Trend.

Prezident mal v rozhovore viacero kritických vyjadrení. Na margo kauzy Bašternák uviedol, že nedošlo k upokojeniu situácie. "Som smutný z toho, že sa pri riešení kauzy doteraz nič zásadné neudialo. Od začiatku prípadu všetci vieme, že rečiam o 12 miliónoch, ktoré niekto priniesol v hotovosti, sa nedá veriť. Preto sa nedá rozumieť tomu, prečo zatiaľ nie je nikto stíhaný. Keď verejný činiteľ garantuje vyšetrenie prípadu, tak aj keby vznikla len hypotetická otázka, či nemá na prípad priame prepojenie, už vtedy je vecou elementárnej slušnosti, aby v takej situácii odstúpil. To sa neudialo," vyhlásil pre Trend.

Roberta Fica zase kritizoval za to, ako pokazil ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi šancu stať sa šéfom OSN. "Bol som na Valnom zhromaždení OSN pred hlasovaním. Žiaľ, veľmi silno tam rezonovali výroky našich politikov. Obzvlášť najvyšší ústavní činitelia by si mali uvedomovať, že ich vyjadrenia sú monitorované našimi zahraničnými partnermi. Briti pociťovali veľké sklamanie z vyjadrenia, ako by ich mal odchod z EÚ zabolieť. Rovnako rezonoval aj postoj k vojne na Ukrajine. Veta, že Rusko spravilo viac pre mierový proces ako Ukrajina, vyvolala silnú vlnu negatívnych emócií," uviedol.

Jeden prezident moslimskej krajiny sa vraj Kisku pýtal, či skutočne nenávidíme moslimov. "Bola to hanba. Musel som vysvetľovať, že názory niektorých politikov nereprezentujú zahraničnopolitický postoj našej krajiny. Aj výsledky hlasovania v OSN ukazujú, že sme spravili veľa chýb a náš minister zahraničných vecí na to doplatil," dodala hlava štátu.

Gorila vs. Fico

K prípadu Gorila uviedol, že je pripravený kedykoľvek vypovedať. Reagoval tak na dnešné slová odchádzajúceho šéfa vyšetrovateľov kauzy Mareka Gajdoša.

Ten po stretnutí s prezidentom odpovedal hovoril s novinármi. Na otázku, prečo nebol dodnes vypočutý aj Fico, ktorý podľa spisu osobne navštívil konšpiračný byt na Vazovovej ulici v Bratislave, Gajdoš odvetil, že nejaký pokus o jeho vypočutie bol, "ale z dôvodu, že prokurátor vykonával previerku spisu, tak nejaký čas sa v tomto nedalo pokračovať". Či bude premiér ešte vypočutý, Gajdoš nepovedal, podľa neho by však vypočutý byť mal. Či bol Fico naozaj v spomínanom byte, "to sme zatiaľ nedokazovali".

„Ak môžem akýmkoľvek spôsobom prispieť k objasneniu tejto kauzy, som kedykoľvek pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ povedal Fico. Podľa jeho slov je za zverejnenie vyšetrovacieho spisu, pokiaľ sa orgány činné v trestnom konaní rozhodnú pre takýto krok.

Ministerský predseda zdôraznil, že mu záleží na vyšetrení celej kauzy. „Pretože Gorila je privatizácia a kupovanie poslancov za druhej Dzurinovej vlády. Ak môžem pomôcť k vyšetrovanie tejto kauzy výpoveďou, tak pomôžem," konštatoval. Podporuje tiež zverejnenie celého spisu ak to bude právne možné.

Byt v komplexe Bonaparte

Jednou z vecí, ktorej sa venoval, bolo aj jeho stanovisko k bytu v komplexe Bonaparte. Reagoval tak na podanie  Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára na výbor pre nezlúčiteľnosť. Podľa poslancov SaS mu tak chcú dať možnosť, aby definitívne vylúčil existujúce pochybnosti týkajúce sa jeho nájmu bytu v komplexe Bonaparte, a aby dokázal, že užívaním luxusnej nehnuteľnosti nedochádza v danom prípade k prijímaniu daru ani získavaniu inej výhody verejného funkcionára.

Fico zopakoval, že ako predseda vlády SR má podľa zákona právo na to, aby mu štát poskytol bezplatne na užívanie byt na reprezentačné účely. „Ja som sa však rozhodol, že túto možnosť nevyužijem a v roku 2012 som si prenajal byt za vlastné peniaze. Byt, ktorý spĺňa reprezentačné účely,“ povedal premiér.

Pripomenul, že denníku SME v minulosti ukázal nájomnú zmluvu, výšku nájomného a preukázal spôsobilosť spoločne s manželkou nájom platiť. „Nájom si platím prevodom z účtu, ktorý si pán Rajtár zo SaS už určite skontroloval, pretože si pozrel všetky účty, vrátane môjho účtu v Tatranbanke,“ deklaroval s tým, že byt využíva na reprezentačné účely a prijal v ňom viacerých premiérov a predsedu európskej rady.

„Ja dúfam, že občania Slovenskej republiky si želajú, aby premiér, predseda slovenskej vlády reprezentoval a prijímal významných zahraničných hostí v primeraných priestoroch,“ uviedol ďalej Fico. Priznal, že aj jeho „vyrušujú“ informácie a podozrenia, ktoré sa týkajú majiteľa bytu Ladislava Bašternáka. Ten je vyšetrovaný vo viacerých daňových kauzách. „Aj preto som nedávno vyhlásil, že si chcem riešiť svoju bytovú otázku výstavbou rodinného domu,“ doplnil.

Tri zásadné postoje premiéra

Zároveň zopakoval svoje tri zásadné postoje, na ktorých nič nezmení. "Som principiálne proti vzniku ucelenej moslimskej komunity na Slovensku a som principiálne proti kvótam. V prípade konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom majú obe strany zodpovednosť, ktorá vyplýva z minských dohôd a odmietam sa na tento proces pozerať jednofarebne," deklaroval.

Fico tiež zopakoval, že pri téme brexitu bude bojovať o to, aby 80.000 Slovákov, ktorí žijú a pracujú vo Veľkej Británii, neboli obeťami pokusu urobiť z nich občanov druhej kategórie. "Tieto postoje sú konzistentné, opakujem ich pri každej príležitosti a nemám dôvod ani pod akoukoľvek kritikou čokoľvek na týchto postojoch meniť," dodal.

Novinárom zopakoval, že jeho postoje konzistentné a nemenné. Po vyhlásení premiér Fico nedal priestor na novinárke otázky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce