11. 11. 2016 11:56 | RÍM, KOŠICE/TASR

Podarilo sa! Kňaz zdolal maratón z Košíc do Ríma

Na cestu sa pripravoval nielen fyzicky, ale i modlitbou. Od košického arcibiskupa Bernarda Bobera dostal požehnanie.

Z Košíc do Ríma behom. Kňaz chce takto upozorniť na chudobu vo svete
Z Košíc do Ríma behom. Kňaz chce takto upozorniť na chudobu vo svete Foto: TASR

Rímskokatolícky kňaz a aktívny bežec Peter Gombita zdolal 1550 kilometrov dlhú trasu Košice - Rím. Behom chcel riaditeľ útulku pre bezdomovcov Oáza - nádej pre nový život, n. o., v Bernátovciach pri Košiciach upozorniť na problém chudoby a podporiť myšlienku, že aktívnym športom možno pomôcť menej šťastným ľuďom. Na 50-dňový maratón sa vydal v polovici septembra z centra Košíc.


Do Ríma dorazil vo štvrtok (10.11.) a svoje dojmy zhodnotil na sociálnej sieti. "Dobehnuté, dobojované... Veľká vďaka Vám všetkým za modlitby, povzbudenia a pomoc! Pán Boh, zaplať!," poďakoval všetkým podporovateľom.

Na cestu sa pripravoval nielen fyzicky, ale i modlitbou. Od košického arcibiskupa Bernarda Bobera dostal požehnanie.


Maratón však Gombita prerušil, aby sa začiatkom októbra vrátil do Košíc na Medzinárodný maratón mieru (MMM) a následne pokračoval v ceste.

Neskôr sa k nemu pridal obyvateľ útulku v Bernátovciach Ladislav Bodnár, s ktorým v roku 2014 bežal z Ašu do Svidníka a v tom istom roku sa zapojili aj do MMM v Košiciach.

Ako informuje Vatikánsky rozhlas, v Ríme sa dnes začína podujatie Svätého roka milosrdenstva, ktoré je určené bezdomovcom a ľuďom v núdzi. Program sa začne dnes, keď bezdomovcov prijme v Aule Pavla VI. Svätý Otec František.

Na druhý deň dostanú priestor svedectvá, večerná mariánska vigília s procesiou so sviečkami, ako aj veľký koncert S chudobnými a pre chudobných pod taktovkou Ennia Morriconeho a Marca Frisinu.

V nedeľu bude Svätý Otec spolu s ľuďmi v núdzi sláviť svätú omšu v Bazilike svätého Petra. Okrem Slovákov sa očakáva i účasť Francúzov, Nemcov, Portugalcov, Angličanov, Španielov, Poliakov, Holanďanov, Maďarov, Chorvátov, Švajčiarov a Talianov.

Na podujatí sa zúčastní aj dvadsaťčlenná skupina z Oázy - nádeje pre nový život, n.o., z Bernátoviec s jej riaditeľom Petrom Gombitom.

Cestu bezdomovcov z Bernátoviec do Košíc Gombita podporil z peňazí, ktoré sa mu podarilo vyzbierať prostredníctvom darcovskej sms alebo milodarmi.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce