16. 11. 2016 10:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

Odhalili sídla budov blízkych SIS: Bezpečnosť vraj nie je ohrozená

Informácie získal denník SME výlučne na základe verejne dostupných informácií.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

O odtajnených budovách tajnej služby mimoriadne rokoval kontrolný výbor v parlamente. Riaditeľ SIS prišiel osobne situáciu vysvetľovať. Tvrdí, že bezpečnosť ohrozená nie je. Nehnuteľnosti blízke tajnej službe sú po celom Slovensku a za normálnych okolností by verejnosť nemala ani len tušiť, kto ich používa.

Organizácie: Centrum ekonomických informácií, Inštitút regionálneho rozvoja, Inštitút výskumu samospráv a medziregionálnych vzťahov SR, Správa ubytovacích a stravovacích služieb, Stredisko ekonomicko-právneho poradenstva, Vzdelávacie a informačné centrum metodických výskumov sociálneho rozvoja

V dvoch zariadeniach nechceli odpovedať

Ktoré budovy sú blízke SIS, zverejnil pred pár dňami denník SME. Výlučne na základe verejne dostupných informácií našli viacero zvláštnych rozpočtových organizácií, ktoré vlastnia najmenej dvadsaťdva nehnuteľností v rôznych mestách Slovenska. Niektoré pôsobia opustene, inde sa evidentne pracuje na niečom špeciálnom. Toto nám povedali na mieste, kde by mal sídliť Inštitút výskumu samospráv a medziregionálnych vzťahov.

Zamestnanec: „To netuším, kto je."
Redaktorka: „Takže toto je objekt pod správou SIS?"
Zamestnanec: „To netuším takisto."
Redaktorka: „A však viete pre koho pracujete? Nič mi nepoviete?"
Zamestnanec: „Čo mám povedať?"
Redaktorka: „Nemôžete."
Zamestnanec: „Tak nemal by som."

Skúsili sme to aj na mieste, kde by mal sídliť Inštitút regionálneho rozvoja.

Redaktor: „Prosím vás, my hľadáme Inštitút regionálneho rozvoja."
Zamestnanec: „Áno."
Redaktor: „A môžeme z niekým hovoriť?"
Zamestnanec: „Nie."
Redaktor: „Smiem sa spýtať prečo?"
Zamestnanec: „A prečo by ste mali?"

Najprv denník SIS v januári upozornil, že majú problém. Stačilo len začať pátrať po informáciách, ktoré už štrnásť rokov kolujú internetom v uniknutej obžalobe v prípade únosu Michala Kováča mladšieho.

Úryvok z obžaloby: Z listinných dôkazov vyplýva, že na základe faktúry z 27. 5. 1994 bolo zakúpené vozidlo pod krytím pre Ministerstvo vnútra SR od firmy Helbig, s.r.o. Bratislava, za sumu 1.071 763,- Sk. Na základe žiadosti z 1. 6. 1994 bol Mercedes Benz 208D KB 3350, rok výroby 1993 zaevidovaný na kryciu firmu "Centrum ekonomických informácií" a od 3. 6. 1994 daný do užívania Odboru sledovania a operatívnej techniky SIS s pridelenou ŠPZ BLC 87-29 vyhradenou pre SIS.

„Dali sme Slovenskej informačnej službe minimálne desaťmesačný čas na to, aby si jednotlivé budovy mohla upratať, čiže vytvoriť im ako keby novú legendu alebo zmeniť vlastníka, aby nebola vypátrateľná tá väzba na Slovenskú informačnú službu," povedal novinár denníka Sme Adam Valček.

A teraz po jedenástich mesiacoch situáciu opäť preverili.

„Normálne administratívne sa tam pracuje a to bol vlastne impulz na to, že keďže Slovenská informačná služba nič neurobila, tak sme sa rozhodli ten príbeh zverejniť, aby sa veci pohli vo verejnom záujme," doplnil Valček.

Výsledok parlamentného výboru

Výsledkom bolo teda aj dnešné mimoriadne rokovanie parlamentného výboru za prítomnosti vedenia Slovenskej informačnej služby. Rokovanie výboru pre kontrolu SIS beží v špeciálnom utajenom režime. Poslanci spovedali šéfa tajných takmer dve hodiny.

„Nemôžeme veľa informovať, takže ja som spokojný s vysvetlením pána riaditeľa a skutočne môžeme byť kľudní," povedal poslanec parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

„Myslím si, že to riziko neprevyšuje rizikovo v žiadnej inej krajine," povedal poslanec parlamentu Juraj Droba (SaS).

Čo je v poriadku na dekonšpirovaných budovách a na využívaní organizácii ešte z čias kauzy únosu, sme sa ale nedozvedeli. Anton Šafárik odmietol verejnosti čokoľvek vysvetliť.

„Služba konala. Opýtajte sa pána predsedu. Ďakujem," odvetil riaditeľ Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik. Tak ale vy ste najkompetentnejší v tej veci. „V tomto prípade pán predseda vám odpovie. Ďakujem," odpovedal Šafárik.

„Nemôžem sa ku konkrétnostiam vyjadriť, ale každopádne vedenie tajnej služby garantovalo, že bezpečnostné záujmy štátu nie sú a nebudú ohrozené," povedala predseda výboru pre kontrolu SIS Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA).

Výbor však s témou neskončil. Šafárik príde, síce nevedno aké, ale zatiaľ nezodpovedané otázky ešte dovysvetľovať.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce