16. 11. 2016 13:25 | ŠAĽA/TASR

Policajti v Šali klepnú zlodejom po prstoch. Budú používať unikátnu pastu

Náter je bez zápachu, nie je cítiť dotykom, nedá sa umyť ani utrieť.

Krádež bicykla.
Krádež bicykla. Foto: TASR

Šalianski mestskí policajti chcú unikátnym spôsobom predchádzať krádežiam. Záujemcom budú označovať ich majetok syntetickou DNA pastou. Ak sa zlodej dotkne označeného miesta, na rukách mu zostane farba viditeľná iba pod špeciálnou baterkou. Náter je bez zápachu, nie je cítiť dotykom, nedá sa umyť ani utrieť. Syntetická DNA vydrží na predmetoch niekoľko rokov. Šalianski policajti sa novou metódou inšpirovali v zahraničí.

Syntetická DNA pasta sa dá použiť na rôzne predmety - bicykle, kočíky, mobily, autá. V Šali budú policajti označovať zatiaľ len bicykle. „Začneme ich označovať na jar budúceho roka, najskôr v marci alebo apríli. Celkové množstvo označených vecí je limitované množstvom zakúpených značkovacích súprav," informoval Miroslav Martinček, zástupca náčelníka Mestskej polície v Šali. Po označení bicykla policajti zaregistrujú do celosvetovej databázy DNA údaje o majetku i majiteľovi. Žiadateľ bude musieť pred registráciou majetku preukázať vlastnícke právo k veci. Služba bude pre obyvateľov bezplatná.

Finančné prostriedky na realizáciu projektu poskytlo Ministerstvo vnútra SR. „Ak bude dopyt po službe prevyšovať naše možnosti, budeme sa uchádzať o ďalšie financie z projektu," skonštatoval Martinček. Ak polícia ďalšie financie nezíska, môže navrhnúť obyvateľom, aby si značkovacie sady zakúpili. „My im majetok označíme a zaradíme do centrálnej evidencie chráneného majetku," dodal.


VIAC Z Domáce