16. 11. 2016 19:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Majku porodila narkomanka a zmizla. Bez jej súhlasu však bábätko nemôžu adoptovať

Z nemocnice odišla, päťdňové dievčatko tu zostalo samo.

Majku porodila narkomanka zmizla. Bez jej súhlasu však bábätko nemôžu adoptovať
Majku porodila narkomanka zmizla. Bez jej súhlasu však bábätko nemôžu adoptovať Foto: TV Markíza

Narodenie dieťaťa sprevádza vo väčšine rodín obrovská radosť a takmer každá matka sa na vytúžené bábätko teší. Pre mnohé z nich je teda až nepredstaviteľné, nechať novorodenca len tak v nemocnici a viac sa oňho nezaujímať. Napriek tomu sa takéto veci stávajú a iba v bratislavských pôrodniciach sú za rok takto odložené desiatky detí.

Ženy, ktoré sa v tehotenstve rozhodnú, že dieťa dajú na adopciu, si môžu vopred vybaviť anonymný pôrod. No sú aj iné prípady. Päťdňové bábätko, na ktoré sme sa boli pozrieť, porodila narkomanka. Z nemocnice odišla, dievčatko tu zostalo samo. Personál jej dal meno Majka.

„Potrebujeme samozrejme na ňu kontaktné údaje, aby sa sociálni pracovníci z terénu mohli s ňou spojiť, pretože ona musí podpísať tie dokumenty ohľadom bábätka," povedala lekárka.

Sociálni pracovníci po matke doslova pátrajú. Potrebujú súhlas, že dieťa môže ísť na adopciu. Celé to musí potvrdiť aj súd. Niektoré matky sa do nemocnice neskôr vrátia a bábätko si chcú nechať. Na rozmyslenie majú šesť týždňov.

„Že teda si vyrieši situáciu, kde pôjde ako finančne bude zabezpečená a môže si to bábätko zobrať," dodáva lekárka.

U bábätiek, ktorých matky užívali drogy, sa často hneď po narodení objavia abstinenčné príznaky. Tie sa prejavujú najmä nepokojom, plačom a nervozitou.

„Tie deti sú oveľa dráždivejšie, potrebujú oveľa trpezlivejší prístup, potrebujú utíšenie, mávajú problémy so spánkom a to najzávažnejšie je, že neutíšiteľne plačú," hovorí lekárka.

Každý novorodenec potrebnú starostlivosť v nemocnici dostane. Prednostka kliniky sa stretla už s viacerými podobnými prípadmi. „Matka nezobrala dieťa domov, lebo to bolo dievča. Lebo otec nechcel dievča," hovorí.

V prípade problémových žien lekári nevedia odhadnúť, či sa dieťa narodilo v termíne alebo predčasne. Matky totiž nechodia do poradní a o ich tehotenstve sa nevedie žiaden záznam.

„Mali sme aj dieťa, ktoré sa narodilo v šope a bolo podchladené, a to už nikdy nebolo v poriadku, pretože to podchladenie sa podpísalo na všetkých orgánoch," hovorí lekárka.

Aj u Majky predpokladajú, že sa na svet vypýtala skôr. A aby vôbec mala na svoje prvé dni pamiatku, zdravotníci jej pripravili spomienkový kufrík s fotkou aj hračkou.

"Pretože je dôležité, aby boli aj tie ich prvé dni, ktoré strávia v nemocnici bez rodičov zaznamenané," hovorí zdravotníčka.

„My dieťatko môžeme ďalej pustiť až po rozhodnutí súdu. To znamená, keď súd rozhodne, pôjde preč z nemocnice, dovtedy zostáva u nás," potvrdila hovorkyňa nemocnice Zuzana Eliášová.

„Našťastie sa veľmi pekne adaptovalo, malo abstinenčné príznaky, bolo nekľudné, ale ako počujete, je spokojná, kľudná, tak dúfam, že bude sa jej ďalej dariť," dodala lekárka.

 


VIAC Z Domáce