19. 11. 2016 09:37 | BRATISLAVA/TASR

Deti s rakovinou budú menej ležať v nemocnici, vznikne denná klinika

V súčasnosti ležia na lôžkach aj pre rôzne jednodňové zákroky. Otvorením novej kliniky budú môcť podstúpiť zákrok a o pár hodín ísť domov.

Onkologické deti - ilustračné foto.
Onkologické deti - ilustračné foto. Foto: TASR

Malí onkopacienti budú môcť tráviť viac času doma. Vo februári budúceho roka by v Detskej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) mala začať fungovať nová Denná klinika pre podávanie cytostatík.

Nebudú teda tak často hospitalizovaní v nemocnici. V súčasnosti ležia na lôžkach aj pre rôzne jednodňové zákroky. Otvorením novej kliniky budú môcť podstúpiť zákrok a o pár hodín ísť domov.

"Funguje to takto po celom svete. Uvoľnia sa nám postele pre vážnejšie prípady, ubudne aj zbytočná administratíva," povedala Alexandra Kolenová, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie.

Na projekte sa okrem vedenia detskej onkológie podieľa aj rodičovská nezisková organizácia Deťom s rakovinou. V uplynulých dňoch sa už začali aj búracie práce. Denná klinika by mala byť na mínus druhom poschodí, tam je i detská onkológia.

Priestory budú zahŕňať dve vyšetrovne, miestnosť pre lekárov, kuchynku pre rodičov s deťmi, izolačku pre pacientov, čakáreň vybavenú aj pre hranie detí a sociálne zariadenie.

Výstavbu kliniky zafinancujú Liga proti rakovine (100.000 eur), rovnakou sumou prispeje aj Združenie na pomoc detskej onkológii, veľkú časť peňazí poskytli i mnohé nadácie a individuálni darcovia.


VIAC Z Domáce