23. 11. 2016 17:55 | JASENICA/TV Markíza

Deti v škôlke pri Považskej Bystrici nemajú kde spať, posielajú ich domov

Za problémom obce nezaostávajú so svojim problémom ani rodičia. Poldenná prevádzka v materskej škole im do kariet príliš nehrá.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Namiesto spánku odchod domov. Materská škola v Jasenici neďaleko Považskej Bystrice sa borí s problémom so spaním. Kvôli nedostatku miesta musí chodiť približne polovica detí spať domov. A problém majú rodičia aj obec. Do Jasenickej škôlky chodí 30 detí, spať v škôlke však môže iba 18 detí.

„Tie zvyšné deti tu môžu byť len do 12-tej, to znamená, že mamičky si pre ne musia prísť na obed a odviezť si ich domov," vysvetľuje starosta obce Richard Pekár

Miesto pre ďalšie lehátka tu jednoducho nemajú.

„Tá trieda je malá a viac tých ležadiel sa tam nezmestí," opisuje riaditeľka materskej školy Jarmila Bašová.

A to je dôvod, prečo sa uchádzali o dotácie na rozšírenie priestorov. V minuloročnej výzve od ministerstva školstva skončili prví pod čiarou. Tento rok si robili zálusk na peniaze od ministerstva pôdohospodárstva.

Nespĺňajú však kritériá, ktoré sú podľa nich nespravodlivé. V dedine, kde sa každý s každým pozná, si vraj rodičia preverili, či je v škôlke voľné miesto a keď zistili, že nie je, dali si rovno žiadosť inde. A to v posudzovaní žiadosti znamená veľké mínus.

„A my sme teraz vlastne postihnutí tým, že sme neevidovali nevybavené žiadosti, jednoducho, bolo to vybavené ústne a nás to teraz diskvalifikuje pri získavaní dotácií - na to rozšírenie kapacít," objasňuje starosta.

 

Ministerstvo pôdohospodárstva argumentuje tým, že na podmienkach úzko spolupracovalo s vyššími územnými celkami a krajskými mestami a obciam odporúča - viesť si dôkladnú evidenciu.

Za problémom obce nezaostávajú so svojim problémom ani rodičia. Poldenná prevádzka v materskej škole im do kariet príliš nehrá.

„Na obed chodia domov deti mám, ktoré sú na materskej dovolenke s mladším dieťaťom alebo sú nezamestnané," hovorí o postupe riaditeľka.

Deti vlastne pol dňa nemajú kde byť a matky kvôli nim musia zostať doma. Na mieste je otázka, ako sa mame s takýmto, nazvime to hendikepom, vlastne hľadá práca.

„Nie každý máme babky, ktoré potom môžu tie detičky opatrovať," hovorí matka.

A tak hľadajú miesto pre svoje ratolesti inde. Obce s takýmto problémom sa tak stávajú len akousi nocľahárňou, kde rodina s deťmi prespí a od ranného nástupu do škôlky až do večerného príchodu domov z práce fungujú v neďalekých väčších mestách. A to podľa starostu odnáša z obcí peniaze a robí viac škody ako osohu.


VIAC Z Domáce