28. 11. 2016 13:38 , článok bol aktualizovaný 28. 11. 2016 19:43 | KOŠICE/TASR

Sudca odmietol žalobu na trojicu bratov Paškovcov. Dôvod je jednoduchý

Prokuratúra ich vini z výtržníctva, dvoch dokonca aj z trestného činu ublíženia na zdraví.

NaWH.dalsi_paska_skoncil.jpg
NaWH.dalsi_paska_skoncil.jpg

Uplynul rok od bitky, do ktorej sa zaplietli bratia Paškovci. Pod priemyselným kamerami a na ulici plnej ľudí napadli štyria okoloidúcich. Poškodení však stále čakajú na spravodlivosť. Na ťahu bol košický Okresný súd. Ten však obžalobu odmietol.

Bitka sa stala na Košickej Hlavnej ulici ešte koncom novembra minulého roka. Zranili sa pri tom 4 ľudia. Z konfliktu vyviazla najhoršie Zuzana. Maroš ju udrel do tváre, Branislav do nej kopol, keď ležala na zemi.

Poškodená Zuzana mala silný otras mozgu, podvrtnutú krčnú chrbticu, narazený hrudník. S tým, že ešte doteraz má ťažkosti s chrbticou.

Bratov Paškovcov obžaloval prokurátor začiatkom novembra. Ešte predtým však vrátil spis na doplnenie vyšetrovateľovi. „Konanie všetkých troch obžalovaných sme kvalifikovali jednak ako trestný čin výtržníctva a u dvoch aj ako trestný čin ublíženia na zdraví," informoval hovorca Košickej prokuratúry Milan Filičko.

Dnes však poškodení zistili, že košický okresný súd obžalobu odmietol. Podľa hovorkyne Marcely Gálovej zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu.

Súdu prekáža, že vyšetrovateľ o prekvalifikovaní činu neinformoval priamo bratov Paškovcov ale iba ich advokáta. A znalci vraj nemali k dispozícii kamerový záznam z incidentu, aj napriek tomu, že ho videlo celé Slovensko.

„Boli sme vo Zvolene u posudkového lekára, sme tam sedeli všetci 4 a všetci 4 sme pozerali video a doktor sa nás pýtal, že tu si ty, tebe sa stalo také poranenie. Takže sme tam sedeli a sme videli, že mali záznam pri sebe," tvrdí Ján.

Ani právny zástupca poškodených, Daniel Lipšic nechápe, akú kartu súd vytiahol. „Súd v tomto rozhodol absolútne v rozpore s pravdou a skutkovým stavom. A potvrdzuje sa, že pri tak vplyvnej rodine ako je rodina Paškovcov , bude veľmi ťažké zabezpečiť spravodlivý proces v Košiciach," myslí si právny zástupca poškodených Daniel Lipšic.

Tiež žiada doplniť lekársky posudok Zuzany. Zo zranení sa liečila takmer 2 mesiace a nemohla pracovať. Znalci však podľa súdu neuviedli, či jej to závažne ovplyvnilo spôsob života.

„Je smutné, že niektorí ľudia v tejto krajine si myslia, že môžu stáť nad zákonom, minimálne v tom zmysle, že sa oneskorí dosiahnutie spravodlivosti," myslí si Lipšic.

Právny zástupca Paškovcov sa k prípadu nevyjadruje do jeho ukončenia. Prokuratúra však voči rozhodnutia súdu podala sťažnosť. Rozhodovať od nej bude Krajský súd. „Sme naďalej toho názoru, že postavenie obvinených pred súd je dôvodné," dodal Filičko.

Zatiaľ nie je jasné kedy sa táto kauza konečne dostane pred súd. No jedno je isté, pri podobných krčmových bitkách by už bolo zrejme dávno rozhodnuté.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce